reklama

Výchova k vlastenectvu – ozvena z 1.ČSR

Vlastenectvo ako také nebolo nikdy v minulosti spochybnenou hodnotou. O potrebe vlastenectva preto naozaj netreba diskutovať ani dnes. Ako však vychovávať k vlastenectvu je už iná otázka. Počas posledných dní sa na Slovensku asi o ničom inom nehovorí. Na jednej strane sa objavilo množstvo kritických hlasov na zákon z dielne SNS, pričom tvorcovia a obhajcovia vlasteneckého zákona, argumentujú potrebou legislatívneho rámca pre vlastenectvo, niektorí až nutnosťou štátnej ideológie. Predseda SNS išiel v obrane zákona asi najďalej, keď všetkých kritikov zo školského prostredia nazval dokonca satanistami.V tejto situácia ma napadla jedna zaujímavá vec a to poukázať na prvky vlastenectva v škole z minulosti. Prelistoval som si jednu školskú kroniku z obyčajnej obecnej ľudovej školy z prvej republiky, ktorú navštevovali vtedy moji starí rodičia. Z tohto dnes už historického prameňa, som si urobil pár zápiskov, a predkladám ich aj čitateľom, nech si každý urobí vlastný názor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Je potrebné ešte podotknúť, že prvorepubliková škola vo veľkej miere oslavovala vznik ČSR a veľkú úctu prejavovala aj politickým autoritám, ktoré sa o vznik tohto štátu zaslúžili. Z toho dôvodu sa táto udalosť a výročia osobností pravidelne pripomínali, pričom nechýbali aj iné vlastenecké výchovné prvky, keď k vlastenectvu napomáhal samotný obsah vyučovania a vlastenecké výlety samozrejme v rámci možností školy. Na výchove k vlastenectvu sa nepriamo podieľala aj veľká časť obce, či už ako obecenstvo, alebo priamou účasťou a participáciou na školských aktivitách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

28.10. 1926
Deň slobody 28.10. 1926 sme oslavovali nasledovne. Vo štvrtok ráno t.j. 28.10. asi okolo 9. hod ráno sa zišli žiaci a tiež niekoľko občanov v školskej budove. Učiteľka Vilma Igazová prehovorila, že aký význam má pre národ československý deň 28.10. Potom žiaci z vyšších ročníkov predniesli básne. Po prednesení básni žiaci zaspievali národné hymny dvojhlasne a tiež pieseň „Slovenčina moja", týmto sa slávnosť skončila.

Obrázok blogu

28.10. 1928
Dňa 28.10.1928 bola odovzdaná svojmu účelu nová školská budova. Už v deň pred tým sa robili veľké prípravy ku tejto oslave. Vyzdobovala sa školská budova, učebne a urobili sa dve slávobrány. V deň osláv sa začal vysvätením novej školskej budovy, potom sa žiaci, hostia a občania obce presunuli do kostola, kde sa konala svätá omša. Po prejavoch hostí zo školských a iných úradov nasledoval program s nasledovným obsahom:
Prejav „Význam 28.10."
Báseň „Škola"
Prednes básne „Slovenka"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

04.05.1929

Dňa 4. mája 1929 na 10. výročie tragickej smrti gen. M.R. Štefánika bola spomienka s nasledovným programom:
1. Výstupy žiakov
2. Gen. M.R. Štefánik - prejav pani učiteľky
3. Národné hymny

28.10.1929
Deň 28.10.1929 bol oslávený týmto spôsobom. V predvečer 28.10. 1929 zišli sa občania veľkom počte pred miestnym obchodom, odkiaľ bol vedený lampiónový sprievod za účinkovania miestnej dychovej hudby, až k miestnej bývalej škole. Tam k prítomným prehovorila pani učiteľka o význame 28.10. Potom bol nasledovný kultúrny program:
1. Recitácie básne
2. Divadelné predstavenie „ 28. október " - predstavila školská mládež
3. Zborové spevy
4. Národné hymny

SkryťVypnúť reklamu
reklama

07.03.1930
V deň 7. marca 1930 boli oslavované 80. narodeniny pána prezidenta T.G. Masaryka týmto spôsobom:
Večer 7. 3. 1930 sa konal lampiónový sprievod za účinkovania miestnej hudby. Prítomným potom prehovorila pani učiteľka o živote a práci pána prezidenta T.G. Masaryka.
Program:
1. Recitácie básní
2. Zborový spev „Kto za pravdu horí"
3. Divadelné predstavenie „Malý drotár"
4. Národné hymny

28.10. 1933
Deň slobody 28.10. 1933 bol zasvätený dôstojným spôsobom. Slávnosť sa konala v škole za účasti obecenstva v znamení hesla „ Vzájomnosť Slovákov a Čechov". Okrem preslovov, básničiek a spevov vykonali žiaci sľub na štátnu vlajku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

04.03. 1934
Dňa 04.marca 1934 konala sa rodičovská besiedka a súčasne aj oslava 84. narodenín prezidenta republiky. Pri tejto príležitosti boli predstavené dva divadelné kusy, ktoré predviedli žiaci a žiačky školy.

Obrázok blogu
Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu