Bolo ich jedenásť, už ich je len...

Autor: Jozef Kuric | 28.9.2011 o 9:39 | (upravené 28.9.2011 o 16:27) Karma článku: 10,61 | Prečítané:  1124x

Jedného dňa ma zavolalo moje rodisko. Zvykne tak urobiť párkrát do roka. Raz je príčinou niekoho svadba, inokedy niekoho narodenie a bohužiaľ často aj smrť. Tentoraz sa však malo doma veseliť. Oslavovať malo dokonca samotné rodisko, pretože aj rodné hrudy mávajú svoje okrúhle narodeniny. Na pozvanie som odpovedal kladne. Stretnutie s rodákmi bolo naozaj príjemné. Usmieval som sa na známe tváre, a v tých neznámych, som hľadal podobnosť s tými známymi. Podávali sme si ruky, potľapkávali sme sa po pleciach. Stisky rúk boli naozaj pevné, úsmevy úprimné. Potom sa veľa spomínalo. S hrdosťou na úspechy živých, so smútkom na mŕtvych.

Pustil som sa do mnohých rozhovorov. Niektoré boli stručné, niektoré veselé, iné s nádychom nostalgie. Taký bol aj rozhovor v tieni starých stromov, s rodákom, starším odo mňa presne o jednu generáciu. V krátkosti sme si navzájom zrekapitulovali posledných desať rokov našich životov. Ja som sa pochválil rodinou, on vekom a vnukom. Popritom sme však hromžili na dobu, ktorú práve žijeme. Bez výčitiek svedomia sme sa o nej vyjadrovali aj trocha vulgárne, pretože sme boli presvedčení, že si to súčasnosť právom zaslúži.

Potom on trocha zosmutnel. Hovoril, že sa tešil na stretnutie so svojou bývalou futbalovou jedenástkou. Po príchode do rodnej dediny však zistil, že jedenástka už nie je kompletná. Zistenie, že nežije už väčšia polovica hráčov - rovesníkov, bolo pre neho bolestné. Nechcel som tomu veriť, tak sme spolu počítali na prstoch oboch rúk. Nakoniec som mu dal za pravdu, veď pred rokom z tejto zostavy navždy vypadol aj môj otec. Súhlasne som teda prikyvoval, pretože v krátkom smutnom tichu ma nič múdre nenapadlo. Len vo vnútri, sám pre seba som konštatoval, že taký je život, a že osudom ľudí je umierať.

Našťastie, rodiská umierajú len výnimočne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.

SVET

Ako malé Valónsko drží v šachu polmiliardovú Európsku úniu

Podpis dohody Únie s Kanadou sa odkladá.


Už ste čítali?