reklama

Postmoderný pohľad do pravekej kuchyne

V živote človeka občas prídu dni, keď sa zamýšľa nad nenaplnenými snami, alebo je len nespokojný s tým, ako za tie roky zaobchádzal s vlastným telom. Nemusí ísť práve o vážne zdravotné komplikácie, aj keď taká nadváha môže určité zdravotné problémy signalizovať, alebo byť dokonca ich priamou príčinou. No doba je rýchla a mnoho ľudí nadváhu často pripisuje veku, samozúžovaniu nohavíc alebo zakriveným zrkadlám. Sú však aj takí, ktorí sa rozhodnú pre druhý extrém. Uchýlia sa k „zaručeným" diétam alebo sa presťahujú do posilňovní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Nebudem tajiť, že pred asi dvoma rokmi som na svojom tele objavil aj ja zopár prebytočných kilogramov. Boli výsledkom postupného nabaľovania a prvé nadbytočné kilá sa na mňa prilepili možno už počas vysokoškolského štúdia. Pokojne môžem označiť aj vinníkov: treska, lángoš a biele rožky - bratři v triku bufetového stravovania. Nabaľovanie však pokračovalo aj po vstupe na pracovný trh, keď dlhodobo moje stravovanie vyzeralo asi takto: raňajky nestíham, dám si kávu; svačinka zostala doma na stole; dám si niečo z bufetu; obed na mňa zabudol; neskorý obed; skorá večera; čo si ešte dám? Keď k tomu pridám ešte pracovný a postmoderný stres, na varovné signály aj s darčekom v podobe malej pneumatiky, nebolo nutné dlho čakať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musela sa preto dostaviť zásadná zmena. Intuitívne som cítil, že fakt stačí len málo. Bolo nutné obmedziť, zracionalizovať, spestriť a zaviesť pravidelnosť. Stalo sa. Dnes sú už nadbytočné kilogramy fuč a šatník skoro celý obnovený. Na vlastnej koži som si tak overil, že človek sa nemusí spoliehať na guruov zdravej výživy a „osvedčené" diéty, aj keď nepopieram, že mnohé sa môžu zakladať na vedeckých základoch.

Obrázok blogu

Paleo diéta

Nedávno som sa napríklad prostredníctvom knihy od Robba Wolfa s názvom Paleo diéta (Moderný návrat k výžive z čias lovcov a zberačov), zoznámil s rovnomenným spôsobom stravovania, v ktorého zásadách som nakoniec objavil aj niekoľko spoločných znakov s mojou osobnou stravovacou premenou. Dodám však, že pôvodne ma táto kniha zaujala skôr svojim odkazom na pravekú minulosť ľudského druhu. Keďže nemám v povahe dogmaticky súhlasiť so všetkým čo je povedané alebo napísané, aj na paleo-stravovanie nazerám s určitým odstupom, i keď v mnohých jeho zásadách vidím logiku a empirický základ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor Robb Wolf je bývalý vegetarián, človek s nepriaznivou rodinnou anamnézou, vzdelaním však biochemik, ktorý si po vlastných zdravotných problémoch súvisiacich s nesprávnym spôsobom stravovania, zvolil za svoj životný štýl tzv. paleo diétu. V súčasnosti je jeden z najvýznamnejších odborníkov na paleolitickú stravu a ako bývalý študent profesora Lorena Cordiana pokračuje v jeho práci a popularizovaní tohto dnes už módneho trendu v stravovaní. Wolfova kniha však neobsahuje len pohľad na stravovanie z pohľadu biochémie, je to aj konkrétna príručka poskytujúca návody na prípravu jedál a jej časť prináša aj zbierku jednoduchých receptov a pohybových aktivít.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto možno v súčasnosti najdiskutovanejšia diéta (aj keď svojim spôsobom ide skôr o životný štýl) sa objavila už v 60. rokoch 20. storočia. Počet jej zástancov sa dnes rovná možno počtu jej kritikov. Kontroverznou ju robí jej najhlavnejšia téza vychádzajúca zo stravovania a iných životných návykov človeka v období paleolitu. Odkazuje totižto na najstaršie a najdlhšie obdobie v ľudských dejinách, ktoré trvalo takmer 3 milióny rokov a v podstate skončilo len nedávno pred 10000 rokmi, neolitickou revolúciou.

Pre a proti

Zástancovia tejto teórie a aj samotný autor predmetnej knihy tvrdí, že milióny rokov sa naši predkovia živili ako lovci a zberači s osobitým spôsobom stravovania. Postupný vývoj ľudského druhu však náhle prerušil nástup poľnohospodárstva, ktoré síce na jednej strane doslova zmenilo dejiny ľudstva, nezmenilo však vraj ľudské trávenie, ktoré sa častokrát nedokázalo prispôsobiť jeho produktom, ktorými sú hlavne obilniny a v podstate aj mliečne výrobky. Dôkazom nemajú byť len súčasné civilizačné choroby (cukrovka II. typu, obezita, hypertenzia, srdcovo-cievne ochorenia), ale aj v ľudskej populácii čoraz viac sa odhaľujúce potravinové alergie (alergia na laktózu) a autoimúnne ochorenia (celiakia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina odborníkov na výživu je ochotná súhlasiť s určitým prínosom paleo diéty, ktorý tkvie v tom, že jej zástancovia si jedlo pripravujú sami a to výhradne z čerstvých surovín a potravín. Paleo kuchyňa je totižto založená na príprave jedál varením a na tepelnej úprave mäsa. Nejedná sa teda iba o zohrievanie polotovarov v mikrovlnnej rúre. Kritici dokonca pripúšťajú, že jej pozitívom je aj odmietanie bieleho pečiva a múkou zahusťovaných jedál, že v paleo jedálnom lístku sa nenachádzajú polotovary s vysokým obsahom sodíka, rafinované cukry, vysmážané hranolky a ani sladké cereálie.

Kritizovaná je však paleo diéta vo svojej rigidnej forme, pretože zakazuje vlastne akékoľvek jedlo, ktoré nebolo dostupné pre pravekého lovca a zberača, vrátane mliečnych výrobkov, ale hlavne celozrnných výrobkov a strukovín. Kritici však spochybňujú aj výber povolených paleolitických potravín (mäso, zelenina, ovocie, orechy), ktoré sú z väčšej časti vlastne šľachtené rastliny a domestikované zvieratá.

Obrázok blogu

Kým jej zástancovia tvrdia, že potraviny objavujúce sa po vzniku poľnohospodárstva jednoducho na jedálničku človeka nemajú čo robiť, pretože ľudská anatómia a biochemické procesy súvisiace s trávením sa za taký krátky čas nedokázali prispôsobiť novému spôsobu života, kritici a evoluční biológovia sú iného názoru. Namietajú, že 10000 rokov je z hľadiska evolúcie dostatočný čas aj na prirodzené genetické zmeny. Dokazuje to vraj schopnosť štiepiť mliečny cukor, ktorá sa vyvinula asi pred 7000 rokmi, ďalej genetická mutácia zodpovedná za modrú farbu očí (pred 6000 až 10000 rokmi), prispôsobovanie sa ľudského imunitného systému konkrétnym prenosným ochoreniam, či naša symbióza s celým radom črevných baktérií, ktoré nám napríklad napomáhajú tráviť ťažko stráviteľné rastlinné vlákna.

Odporcovia poukazujú aj na nelogickosť argumentov o zdravom paleolitickom človeku, pričom vraj v súčasnosti nám nie je známy ich zdravotný stav a pozitívnu predstavu o dobrej zdravotnej kondícii pravekých lovcov a zberačov neguje aj fakt o ich pravdepodobnej krátkej dĺžke života. Autor knihy a ľudia praktizujúci paleo diétu však namietajú, že zaoberať sa priemernou dĺžkou života praľudí je irelevantné, pretože na ich krátkovekosť nazeráme optikou moderného človeka, ktorý už nie je vystavený nástrahám divokej prírody a jeho život je predlžovaný výdobytkami medicíny.

Ako vlastne vyzerá samotná paleo diéta? Podľa Robba Wolfa ak ste už niekedy na raňajky jedli vajíčka so slaninou, na obed ste si dali zeleninový šalát s kuraťom alebo rybou a vašou večerou bolo mäsom so zeleninou, tak ste sa stravovali podľa zásad paleolitickej diéty a ani ste o tom nevedeli.

Paleo diéta si však okrem toho vyžaduje silnú vôľu na prekonanie zažitých stereotypov, ktoré priniesla agrikultúra a moderné trendy o tzv. zdravých potravinách. Niektoré dokonca odporúča úplne vynechať. Podľa paleolitickej diéty by nášmu jedálničku mali dominovať mäso (zvierat kŕmených trávou), hydina, ryby, čerstvá zelenina, ovocie, vajcia či huby. V tomto type stravovania dominujú tuky na úkor sacharidov a zelenina má prednosť pred ovocím. Dôležité je teda obmedziť príjem sacharidov ako hlavného zdroja energie a v prípade tukov je potrebné oddeľovať tie prospešné od nezdravých.

Obrázok blogu

Ako však zdôrazňuje sám autor, nejde len o zmenu jedálnička, ale aj celého životného štýlu. Jeho súčasťou má byť nielen iný typ stravy, ale aj dostatok spánku a pohybu. Tak ako nášmu zdraviu neprospievajú nadmerné množstvá sacharidov, podobne nás môžu poraziť aj stres, nedostatok spánku, nečinnosť a neexistencia spoločenských väzieb. Aj v týchto atribútoch boli vraj paleolitickí lovci lepší. Stresové situácie v dobe kamennej boli vraj akútne a trvali krátko, na rozdiel od dnešného dlhodobého stresu, ktorý je súčasťou života moderného človeka.

Naši predkovia žili podobne ako každý iný tvor v súlade so zmenami ročných období a striedaním dňa s nocou. Nikto sa vraj nesnažil žiť nonstop ako dnes. Čas medzi lovom a zmysluplnou prácou vypĺňal oddych, spánok a udržiavanie silných rodinných väzieb. Paleo diéta má tak predstavovať návrat k našim evolučným základom, pričom sa snaží deklarovať, že sa dá realizovať aj v moderných podmienkach.

Kritici však opäť namietajú, že moderní vyznávači paleo stravovania sa až veľmi fundamentálne orientuje na rigidné zásady, popierajúc evolučnými biológmi ponúkané argumenty. Kým ich obhajovaný spôsob stravovania je vraj založený iba na chcení, stravovanie pravekého lovca a zberača bolo predsa len determinované prírodnými podmienkami a dostupnosťou potravy.

Robb Wolf: Paleo diéta - Moderný návrat k výžive z čias lovcov a zberačov, Vydavateľstvo: Premedia, 2013, preklad: Lucia Rakúsová

Originálny názov: The Paleo Solution: The Original Human Diet

Ďalšie zdroje:

http://robbwolf.com/

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=why-paleo-diet-half-baked-how-hunter-gatherer-really-eat&fb_action_ids=10151928998786869&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

Zdroje ilustrácií:

http://eatdrinkpaleo.com.au/paleo-diet-food-list/

http://positivemed.com/2012/12/06/the-paleo-diet/

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu