reklama

Trojjazyčný breh Dunaja

Prvá svetová vojna úplne pochovala staré feudálne a politické poriadky takmer v celej Európe, pričom asi najmarkantnejšie a najvýraznejšie zmeny zasiahli strednú a východnú Európu. Nielenže v Európe zanikli štyri veľké monarchie, nový povojnový poriadok priniesol aj nové celospoločenské procesy v rôznych oblastiach a zároveň aj vznik úplne nových štátov. Práve tieto udalosti tvoria kostru literárnej prvotiny Pavla Boroša s názvom Tri brehy Dunaja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Autor románu tieto prevratné dejinné udalosti zasadil do prostredia bývalého uhorského mesta, ktoré svojou skladbou obyvateľstva predstavovalo zmenšeninu rakúsko-uhorskej monarchie. Po vzniku Československa sa práve tu prejavili najtypickejšie problémy novorodiaceho sa štátu. V budúcej Bratislave sa totižto stretávali politické záujmy niekoľkých národností, pričom ich prieniky vyvolávali výraznú animozitu v dušiach nielen súčasníkov predmetných udalostí, a to nielen v Prešporku, ale aj na druhej strane Dunaja. Boli dokonca príčinou akejsi potrianonskej traumy, v určitých obdobiach zhmotnenej aj do revizionistických snov a snáh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autorovi sa prostredníctvom historického románu podarilo výborne vykresliť prerod trojjazyčného Prešporka (Pozsony, Pressburg) do pozície hlavného mesta Slovenska, Bratislavy. Čitateľovi na pozadí ľudských príbehov predložil celý proces premeny bývalého hornouhorského mesta na hlavné mesto územia, ktoré sa stalo súčasťou novej republiky, pričom autor na beletristickom podklade poukazuje na dôležitosť niekoľkých určujúcich faktorov, od geopolitických, strategických, geografických, ekonomických až po dopravné dôvody. Aj preto je z jeho textu citeľná výrazná znalosť historických faktov a udalostí, ktorá je s určitosťou výsledkom autorovej čitateľskej skúsenosti s historiografickou literatúrou a dôslednej precizácie dobových prameňov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Román Tri brehy Dunaja prosto nadväzuje na tradíciu slovenských historických románov, ktoré sú dlhodobo v obľube aj u slovenských čitateľov. Je to skoro klasický príbeh lásky a priateľstva na pozadí prevratných historických udalostí, pričom práve konkrétne dejinné epizódy sa zároveň stávajú prekážkami osobných ľudských vzťahov. Slovák Michal, ktorý po vojne pôsobí ako dôležitý predstaviteľ novej československej armády sa snaží nastoliť v starom Prešporku nový poriadok. Maďar Sándor, jeho priateľ zo študentských rokov, sa však ako syn popredného prešporského advokáta ocitne na druhej strane barikády, snažiac sa zmariť pripojenie Prešporka k Československu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pavol Boroš postavil svoj príbeh na klasickom konflikte dvoch akoby rozdielnych svetov, ktoré sú výsledkom odlišných sociálnych, kultúrnych a aj etnických projekcií. Kým na jednej strane stojí neochvejná viera v Československo, na druhej strane je snaha všetkými silami zachovať staré hranice maďarskej vlasti. Kým na jednej strane hlavní hrdinovia so slovenskou a českou etnicitou nepripúšťali v prípade svojich plánov žiadne pochybnosti, ich maďarskí a nemeckí spoluobčania sa nechceli vzdať politických iniciatív, a niektorí ani vojenského odporu. Sú dokonca odhodlaní zo zhmotňujúceho sa Československa, vytrhnúť aspoň tie mestá, v ktorých maďarský a nemecký materinský jazyk prevládal nad slovenskými nárečiami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zrážku politických záujmov však okrem toho zostruje a zároveň zaobľuje vzájomná náklonnosť Sándora a Michalovej sestry Hanky, ktorá však padla do oka aj Michalovmu českému priateľovi Jiřímu, predstaviteľovi československej brannej moci v meste na Dunaji. Keďže Maďari sú presvedčení, že celá situácia je len vyvrcholením mocenskej hry Čechov, český nepriateľ sa pre Sándora stáva aj sokom v láske.

Napriek tejto zápletke však román ani na jednom mieste neskĺza k nacionalistickej rétorike. Naopak, drží sa humanistických odkazov, citlivo popisuje objektívne predstavy, obavy a ciele zúčastnených strán. Román Tri brehy Dunaja je skutočne poctivý spisovateľský debut s výbornou psychológiou a profiláciou postáv, ktoré dopĺňajú a okrášľujú miestami spomalený dej. Jeho prednosťou je však už vyššie spomenutá historická kulisa, dokonale ilustrujúca ľudské životy oscilujúce okolo významného historického medzníka.

Pavol Boroš: Tri brehy Dunaja, Vydavateľstvo: Slovart, 2013

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu