reklama

Pár otázok pre tvorcov vlasteneckého zákona

O vlastenectve a škole som už písal, nechcem teraz rozoberať potrebu vlastenectva, ako vlastenectvo vzniká, či sa dá vlastenectvu naučiť, kto je väčším vlastencom a či sme vlastencami iba pri víťaznom ťažení nášho hokeja a futbalu. Zaujíma ma aplikácia schváleného zákona o vlastenectve do školskej praxe, pretože sa ma to bytostne dotýka.Objavuje sa veľa hlasov, že na počúvaní hymny v školách, zvýšení výzdoby štátnymi symbolmi, alebo ich úryvkami (text preambuly), nie je nič zlé. Nemôžem nesúhlasiť, zlé asi na tom nie je naozaj nič, ja by som to nazval skôr nedomyslené, politický motivované, neprediskutované a opäť nasilu pretlačené. No aj napriek tomu ma zaujímajú praktické riešenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)
Školská trieda
Školská trieda (zdroj: zdroj: internet)

Hranie hymny

Takže každý týždeň bude školské vyučovanie začínať hymnou. Zaujíma ma ako ju bude škola púšťať, centrálne alebo v triedach? Má naozaj každá škola v republike tak funkčný školský rozhlas, že to bude možné uskutočniť na dobrej technickej úrovni? Nebude to len fraška, kde bude hymna znieť ako z plechového hrnca, zvuk bude praskať, šušťať a čaro hymny sa tak stratí? Podľa mňa väčšina škôl má školský rozhlas práve v takomto stave, keďže sú súčasťou ešte socialistického inventáru. Napríklad k školským rozhlasom tak nie je možné pripojiť CD prehrávač, alebo iný moderný prehrávací prístroj. Aj preto by školy by mali už teraz začať s prebudovávaním školských rozhlasov. Pán Rafaj školám odkázal, že ak im chýbajú peniaze na opravu rozhlasu, majú si ich pýtať od zriaďovateľa. No pán Rafaj akoby nežil v tomto ním milovanom štáte, pretože zriaďovatelia dnes školám nedávajú nič navyše, ani pokiaľ im pretekajú strechy, plesnivejú steny a uniká teplo.
Ďalšie otázky. Čo ak sa zahájenie týždenného vyučovania začína vo viacerých od seba nezávislých budovách? Nie každá takáto školská budova má predsa rozhlas. Tieto budovy môžu byť od seba vzdialené aj kilometre a preto ani nie je technicky možné ich napojiť na jeden centrálny školský rozhlas. Čo ak sa vyučovanie pre niektoré triedy začne telesnou výchovou a žiaci sú v telocvični, na školskom dvore, alebo v prenajatých športových halách, kde aplikácia tohto zákona nie je možná?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalej ma zaujíma. Ak už aj škola má modernú zvukovú aparatúru, a nebojuje s priestorovými problémami, z akého média bude hymna reprodukovaná? Riaditeľ si ju stiahne z internetového portálu MŠ SR a nakopíruje si na CD, alebo má čakať na štátom dodané, zvukovo vyladené CD-ečko? To bude štát opäť vyhlasovať nejaký rýchly tender s cieľom nahrať a vyrobiť CD pre všetky školy? No ak aj technika nezlyhá a hymna hrá krištáľovo čisto, domyslel niekto ako budú reagovať žiaci? Čo keď sa žiak alebo študent odmietne pri hymne postaviť? Alebo aj stojí, ale podľa učiteľa nie dostatočne dôstojne, bude takýto žiak potrestaný? Ak to bude robiť permanentne alebo zo vzdoru, budú mu musieť byť udelené aj konkrétne výchovné opatrenia? Alebo sa to opäť len obráti proti učiteľom, že zbytočne žiakov otravujú a sankcionujú a bude sa apelovať skôr na ich pedagogické majstrovstvo? Nevyvolá sa len zbytočný odpor na oboch stranách?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štátne symboly v triedach

Už dnes zákon nariaďuje mať štátny znak v každej učebni, v ktorej sa realizuje vyučovanie. Teda nielen v kmeňových triedach, ale aj v odborných a špecializovaných učebniach. Je presne stanovené kde má byť znak umiestnený, a že jeho viditeľnosti nemá nič prekážať. Teraz majú pribudnúť ďalšie symboly, štátna zástava, text hymny a preambuly ústavy. Pán Rafaj sa opäť jemu vlastnou stručnosťou vyjadril, že podobu určí vykonávací predpis ministerstva školstva. Tak ako poznám prácu ministerstva školstva to bude pár dní pred účinnosťou zákona, preto sa už radšej pýtam teraz. Aký veľký má byť text hymny a preambuly? Môže si ich škola len tak vytlačiť a bude stačiť kancelársky papier formát A4? Má to byť zavesené na nástenke, alebo na čelnej stene povedľa štátneho znaku? Demontujú sa kvôli množstve štátnych symbolov v triedach školské tabule? A čo s vlajkami? Budú vyrábané v rôznych veľkostiach, v závislosti od veľkosti učební? Bude ich dostatok pre všetky školy? A nakoniec, odkiaľ na to škola zoberie financie? Či ako, zorganizuje sa tender a nejaká spriaznená garážová firmička sa o to postará, a štát to zatiahne za všetkých?

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu