Aha, nad dedinou kostol

Autor: Jozef Kuric | 30.7.2010 o 10:18 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  2514x

Výstup na vŕšok s dražovským kostolíkom je pre našu rodinku niečo, ako pre Štúrovcov ich pamätný výstup na Devín. Prvú návštevu tohto skvostu sakrálnej architektúry sme vykonali s manželkou ešte vo dvojici a neskôr sa naša pútnická skupinka rozrástla ešte o dvoch členov. Včera opäť nastal čas na takýto výstup. Smerujeme z Nitry do obce Dražovce. Odtiaľ je potrebné vyšliapať uličkami na samotný pahorok. Udivuje ma, že za posledné roky sa tu nič nezmenilo. Manželka tiež nechápavo krúti hlavou.

Cestičku ku kostolíku nájdeme už po pamäti, ale čudujeme sa tým pár turistom, ktorí sa tu zastavia. Ich jediným orientačným bodom je iba samotný kostolík na pahorku, ktorý ich naviguje ako maják. Úplne absentuje označenie, ktoré by takýmto "zablúdeným" mohlo byť prospešné. Nehovorím, že by mali byť na oboch koncoch dediny megabilboardy a na kopci pri kostolíku svetelný pútač a la Las Vegas, ale nejaké orientačné značky by sa fakt zišli. Ináč sa takému cudziemu návštevníkovi stáva, že blúdi uličkami a niekedy aj dvormi obyvateľov Dražoviec. Je jasné, že zablúdiť sa tam nedá, ale nejaká pomoc by sa aspoň pre tých cezpoľných zišla. Opäť však tá stará pesnička, pamiatok na Slovensku mnoho, ale prístup kompetentných k nim, je macošská.

Sústreďme sa však na cestičku. Pretože, keď sa tam už konečne cez vyšliapaný chodník vo vysokej tráve dostanete, naskytne sa vám krásny pohľad.

luka_kostol.jpg

Máte chuť rozbehnúť sa s otvorenou náručou a objať tento malý kostolík, načerpať silu z jeho starého muriva, tak ako keď objímate milovanú osobu. K pokore zaväzuje už jeho vek, ide o ranorománsky kostol z prvej polovice 11. storočia, ktorý bol stavebne upravovaný v 12. a 13. storočí.

_7291514.jpg

Pred vami stojí jedna z najlepšie zachovaných románskych pamiatok na Slovensku, ktorá je zasvätená svätému Michalovi Archanjelovi. Už sme možno zabudli, že sa ukrýval na slovenskej päťdesiatkorunáčke, a asi pred rokom dostal česť reprezentovať Slovensko na dvojeurovej poštovovej známke.

_7291534.jpg

Je nádherný a dokonalý z každej strany.

_7291556.jpg

Omše a obrady sa z tohto miesta vytratili, ale mystickosť určite zostala.

_7291582.jpg

_7291509.jpg

S manželkou dlhú chvíľu len tak mlčky sedíme, počúvame šumenie suchej trávy, cvrlikot lúčnych koníkov a sledujeme dvorenie krásnych vidlochvostov.

vidlochvost.jpg

Naše deti sa zase venujú lúčnym koníkom. Každý ich krok v tráve, vyvolá vlnu skokanských kúskov malých hmyzích akrobatov. Dotyk s minulosťou a prírodou je skutočným relaxom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?