Súboj citátov

Autor: Jozef Kuric | 4.2.2011 o 12:09 | (upravené 4.2.2011 o 17:25) Karma článku: 10,85 | Prečítané:  2793x

Sedím v spoločnosti starej matky, spovedám ju snažiac sa rekonštruovať rodokmeň našej spoločnej rodiny. Prehrabávam sa listami žltého papiera, ktoré sú zápisom o živote i smrti. Obdivujem atramentový krasopis, krásne línie v číslach, pričom najkrajšie sú osmičky stojace na druhom mieste štvorciferných letopočtov. Ona spomína, ja počúvam. Hovorí zmierlivo o všetkom, dokonca aj o krivdách. Spomienky sú stále živé, len mená z minulosti sem-tam vypadnú.

Potom sa ona pýta na môj život. Konštatujem, že som spokojný, pretože po jej spomínaní by to aj tak boli len nemiestne sťažnosti a banality. Pýta sa teda na ten veľký svet a jeho zmeny, ktoré dnes sleduje len v podvečerných driemotách, prostredníctvom blikajúcej obrazovky televízora. Rozhovorím sa teda o politike veľkého aj malého sveta, vyťahujem kauzu za kauzou, kritizujem pokrytectvo farizejov, farizejstvo moralistov, zlodejstvo všetkého druhu a prebujnenú byrokraciu. Rozohním sa však aj o bežných ľuďoch, o ich nevšímavosti, o absencii lásky, ale aj o tom, ako často kvôli smietke niekoho iného, sú neschopní vidieť vo svojom oku brvno. Pristihujem sa, že zvyšujem hlas, zapaľujem v sebe oheň hnevu a ona badajúc moje rozčúlenie siaha po Biblii. Otvorí ju po pamäti na chcenej kapitole a s úsmevom ma ponúkne z tejto bonboniéry múdrosti.

„Toto si synak prečítaj", a jej prst sa dotkne Písma. Z poslušnosti sklopím zrak a začnem čítať jej dotykom označený text: Láska... „všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne. Proroctvá prestanú, jazyky zamĺknu a poznanie pominie. Lebo poznávame len sčasti a len sčasti prorokujeme. Ale keď príde to, čo je dokonalé, prestane, čo je len čiastočné". Potom ma jej milý pohľad upriami ešte na poslednú vetu, „a tak teraz ostáva viera, nádej, láska, tieto tri; no najväčšia z nich je láska".

Uznávam silu Písma, oheň hnevu v duši pomaly vyhasína, ale pár uhlíkov v tlejúcej pahrebe aj tak šepoce slová, ktoré sú síce len lacnou imitáciou Písma, ale rozhnevanej duši vo svete marazmu sa akosi viac hodia. A uhlíky šepkajú a pritom volajú po božích mlynoch:.... „Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností , sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty. Neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe seznáš, že jméno mé je Bůh".

02-banksy-pulp-fiction.jpg

PS: Vždy dokážem uhasiť pahrebu :-).

 

 

Foto v perexe a v článku: Zdroj internet, autor Banksy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?