Demänovská jaskyňa slobody

Autor: Jozef Kuric | 10.7.2011 o 13:57 | (upravené 10.7.2011 o 16:51) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1473x

Jaskyne považujem za fascinujúce, desivé a tajomné zároveň. Asi aj preto, vždy keď mám možnosť, alebo cestu okolo, pri niektorej sa zastavím a nakuknem. Samozrejme, že mám na mysli iba tie, ktoré sú už niekoľko desaťročí sprístupnené turistom. Takú Demänovskú jaskyňu slobody navštevujem skoro s ročnou periodicitou, ako keď človek navštevuje vzdialenejších príbuzných. Už jej názov prezrádza, že táto jaskyňa sa nachádza v Demänovskej doline na severnej strane Nízkych Tatier, asi 13 km južne od Liptovského Mikuláša.

Jaskyňa je súčasťou Demänovského jaskynného systému. Bola vymodelovaná podzemným ponorným tokom Demänovky a jej bočnými visutými ponornými prítokmi.

1.jpg

Dĺžka jaskyne je 8126 m, pričom sprístupnených pre verejnosť je pri tzv. tradičnom okruhu asi 1 150 m, s prevýšením 86 m. Na tejto trase je 913 schodov. Návštevník však môže absolvovať aj exkluzívny (veľký) okruh, ktorý má dĺžku 2 150 m, s rovnakým prevýšením ako okruh tradičný, len schodov je asi o 200 viac.

2.jpg

Táto jaskyňa vyniká naozaj nádhernou výzdobou. Počas pochodu jej útrobami vždy obdivujem farebné odtiene visiacich stalaktitov a z jaskynného dna rastúcich stalagmitov. Kvaple pripomínajú na niektorých miestach zuboradie obrovských krokodílov. Tam, kde sú v prevahe stalaktity má človek zase pocit, že vidí tesáky pravekých šeliem.

3.jpg

Vždy ma táto jaskyňa očarí bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb. Táto chladná podzemná krásavica ma opantá vždy až tak, že prestávam vnímať odborný výklad sprievodcov aj s ich  pomenovaním jednotlivých útvarov. Výtvorom prírody dávam radšej vlastné názvy, ktoré mi ponúka vlastná fantázia.

4.jpg

A tak niekde vidím barokový organ, a nad ním kamenné slnko. Potom ďalej zazriem lebku mamuta, a pod stropom aj hlavu Krista. A ak úplne odbrzdím fantáziu, tak naozaj nemám problém vidieť kalcitové lekná, strapce stolového hrozna visiace zo stien, mačaciu hlavu s rohom jednorožca, chodidlo obra, plameniaka čeriaceho vodu, skákajúceho delfína, sarkofág faraóna, vidly v kope sena, jazyk draka, pouličnú lampu, puknuté srdce, kvety orchideí, indickú kobru, hebrejskú menoru, blčiace plamene, prasacie uši, zamatové závesy, chobotnice alebo aj lúku plnú kamenných kvetov.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Sú však aj situácie, keď mi visiaky a strechulce pripomínajú iba zabíjačkové klobásy visiace v udiarni.

13.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?