reklama

Maursko-byzantsko-secesná synagóga v Nitre

Po druhej svetovej vojne mlčala dlhé roky učupená v malej nitrianskej uličke, jedna nádherná sakrálna stavba. Bola len akýmsi ošumelým a nemým svedkom jednej ľudskej tragédie, kým si ju konečne všimli kompetentní, ktorí sa možno v hodine dvanástej prebrali z postsocialistickej letargie a vdýchli jej znova život. Nie však náboženský, pretože z objektívnych historických príčin to už ani nebolo možné, ale kultúrny a dejinno-architektonický. Po niekoľkoročnej rekonštrukcii (rekonštrukcia sa začala ešte v roku 1983) sa tak táto stavba stala pamätníkom aj židovských dejín starobylej Nitry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Nitrianska židovská obec bola pred 2. svetovou vojnou celkom početná. V roku 1940 mala Nitra 22 526 obyvateľov, z ktorých sa v roku 1940 hlásilo k židovskému náboženstvu 4302 obyvateľov a k židovskej národnosti 4425 ľudí. Skoro celá táto komunita, ktorej prítomnosť na území Nitry sa spomínala už v Zoborskej listine z roku 1113, bola samozrejme počas protižidovských opatrení vojnovej Slovenskej republiky zdecimovaná.

Obrázok blogu

Od apríla 1942 bolo len z Nitry do nacistických koncentračných táborov deportovaných 4 363 Židov. Žiaľ po vojne sa ich vrátilo veľmi málo. Nebolo ich dosť ani na to, aby oživili svoje náboženské obrady, a aby boli schopní spravovať nehnuteľnosti nitrianskych židovských obcí (v Nitre pôsobili dve židovské obce - ortodoxná a neologická) spred vojny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Tak svoju funkciu stratila aj táto synagóga, ktorá vznikla pre potreby neologických veriacich. Synagóga bola postavená v rokoch 1910 - 1911 podľa projektu významného uhorského odborníka na synagógy, Lipóta (Leopolda) Baumhorna (1860-1932). Ten sa pri projektovaní inšpiroval byzantskou a orientálnou sakrálnou architektúrou, a tak vznikla nádherná budova, reprezentujúca eklektickú architektúru, spájajúca maurské, byzantské a secesné prvky.

Obrázok blogu

Synagóga zaujme už svojou fasádou, ktorá kombinuje omietky, ploché glazúrované tehly a orientálne výtvarné detaily. Pozoruhodné sú aj nárožné kupoly a centrálna kupola s polygonálnym plášťom, ktorá je však viditeľná len z vyšších vyhliadok v meste. Objekt je od roku 1982 majetkom mesta, ktoré ho po rozsiahlej rekonštrukcii využíva ako kultúrny priestor, určený na hudobné a divadelné aktivity. Pôvodne ženská galéria (empora) slúži ako múzejný priestor, kde je inštalovaná stála expozícia venovaná holokaustu a osudu slovenských židov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Návštevníkom Nitry odporúčam navštíviť tento architektonický skvost. Keď nič iné, určite mu venujú aspoň pár megabajtov na pamäťových kartách digitálnych fotoaparátov, tak ako som to urobil už niekoľkokrát aj ja (naposledy v jeden letný augustový deň).

Obrázok blogu
Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu