Maursko-byzantsko-secesná synagóga v Nitre

Autor: Jozef Kuric | 19.11.2011 o 16:46 | (upravené 19.11.2011 o 17:16) Karma článku: 9,16 | Prečítané:  1588x

Po druhej svetovej vojne mlčala dlhé roky učupená v malej nitrianskej uličke, jedna nádherná sakrálna stavba. Bola len akýmsi ošumelým a nemým svedkom jednej ľudskej tragédie, kým si ju konečne všimli kompetentní, ktorí sa možno v hodine dvanástej prebrali z postsocialistickej letargie a vdýchli jej znova život. Nie však náboženský, pretože z objektívnych historických príčin to už ani nebolo možné, ale kultúrny a dejinno-architektonický. Po niekoľkoročnej rekonštrukcii (rekonštrukcia sa začala ešte v roku 1983) sa tak táto stavba stala pamätníkom aj židovských dejín starobylej Nitry.

Nitrianska židovská obec bola pred 2. svetovou vojnou celkom početná. V roku 1940 mala Nitra 22 526 obyvateľov, z ktorých sa v roku 1940 hlásilo k židovskému náboženstvu 4302 obyvateľov a k židovskej národnosti 4425 ľudí. Skoro celá táto komunita, ktorej prítomnosť na území Nitry sa spomínala už v Zoborskej listine z roku 1113, bola samozrejme počas protižidovských opatrení vojnovej Slovenskej republiky zdecimovaná.

synagoga.jpg

Od apríla 1942 bolo len z Nitry do nacistických koncentračných táborov deportovaných 4 363 Židov. Žiaľ po vojne sa ich vrátilo veľmi málo. Nebolo ich dosť ani na to, aby oživili svoje náboženské obrady, a aby boli schopní spravovať nehnuteľnosti nitrianskych židovských obcí (v Nitre pôsobili dve židovské obce - ortodoxná a neologická) spred vojny.

synagoga-2.jpg

Tak svoju funkciu stratila aj táto synagóga, ktorá vznikla pre potreby neologických veriacich. Synagóga bola postavená v rokoch 1910 - 1911 podľa projektu významného uhorského odborníka na synagógy, Lipóta (Leopolda) Baumhorna (1860-1932). Ten sa pri projektovaní inšpiroval byzantskou a orientálnou sakrálnou architektúrou, a tak vznikla nádherná budova, reprezentujúca eklektickú architektúru, spájajúca maurské, byzantské a secesné prvky.

synagoga-3.jpg

Synagóga zaujme už svojou fasádou, ktorá kombinuje omietky, ploché glazúrované tehly a orientálne výtvarné detaily. Pozoruhodné sú aj nárožné kupoly a centrálna kupola s polygonálnym plášťom, ktorá je však viditeľná len z vyšších vyhliadok v meste. Objekt je od roku 1982 majetkom mesta, ktoré ho po rozsiahlej rekonštrukcii využíva ako kultúrny priestor, určený na hudobné a divadelné aktivity. Pôvodne ženská galéria (empora) slúži ako múzejný priestor, kde je inštalovaná stála expozícia venovaná holokaustu a osudu slovenských židov.

synagoga-4.jpg

Návštevníkom Nitry odporúčam navštíviť tento architektonický skvost. Keď nič iné, určite mu venujú aspoň pár megabajtov na pamäťových kartách digitálnych fotoaparátov, tak ako som to urobil už niekoľkokrát aj ja (naposledy v jeden letný augustový deň).

 

synagoga-5.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?