Invázia maharadžov v Piešťanoch

Autor: Jozef Kuric | 29.1.2012 o 17:12 | Karma článku: 12,99 | Prečítané:  5363x

Svetovosť piešťanských kúpeľov sa spája s podnikateľskou rodinou Winterovcov. Za premenou na moderné svetové kúpele stáli bratia Ľudovít a Imrich, ktorí pokračovali v práci svojho otca Alexandra. Po ich úspešných podnikateľských zámeroch sa kúpele dostávali do stále väčšej pozornosti a začali ich navštevovať aj významné svetové osobnosti z oblasti politiky, kultúry a športu. Po 1. svetovej vojne sa sláva tohto miesta ešte viac znásobila aj tým, že samotná československá vláda prezentovala vo svete piešťanské kúpele ako úspešnú československú značku. Tak do kúpeľov prichádzalo plno domácich aj zahraničných osobností, pričom asi najexotickejšími návštevníkmi boli indickí maharadžovia.

Maharadžovia boli akousi predĺženou rukou britskej správy v Indii. Briti ponechávali týmto kniežatám viac-menej voľné pole pôsobnosti, pričom požadovali hlavne lojalitu, finančnú a vojenskú podporu. Mnohé indické kniežatá preto disponovali obrovským majetkom, čo im dovoľovalo podnikať aj nákladné cesty do Európy. Prvým maharadžom, ktorý hoci len nakrátko navštívil Piešťany, bol panovník kniežatského štátu Patiala. Zastavil sa tu na ceste do Ženevy, kde sa mal zúčastniť zasadnutia Spoločnosti národov.

Dr. Muktar Ahmad AnsáríNo na skutočnú tzv. „inváziu maharadžov" mala v roku 1933 vplyv návšteva Dr. Muktara Ahmada Ansáriho z Dillí, ktorý bol v tom čase významným indickým lekárom v službách viacerých maharadžov. Prominentný lekár prišiel do Piešťan pracovne. Jeho úlohou bolo nájsť vhodnú kúpeľnú liečbu pre svojho bohatého klienta navába Hamídulláha z Bhópálu. Kúpeľmi a kvalitou služieb bol očarený, a preto prisľúbil, že navábovi navrhne práve piešťanské kúpele.

 

Jeho pozitívne slová na adresu Piešťan asi spôsobili, že už na jar v roku 1934 navštívil kúpele iný vznešený indický hosť - naváb Mír Júsuf Ali Chán alias Salar Džang III., ktorý vtedy patril medzi najbohatších mužov Indie. Jeho návšteva spôsobila v malom kúpeľnom mestečku hotovú senzáciu. Salar Džang III. pricestoval s početným sprievodom na piatich luxusných automobiloch. Batožina dorazila nákladným autom. Všetky automobily boli privezené loďou z Indie. Denný pobyt celého sprievodu aj so stravou stál vtedy asi 6000 Kčs, čo bola na tú dobu dosť vysoká suma. Naváb pobudol v Piešťanoch presne 6 týždňov a okrem úspešnej liečby sa zúčastnil aj mnohých kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. Zaujímal sa hlavne o ľudové zvyky, kroje a spôsob života bežných ľudí. Navštívil niekoľko historických pamiatok ako napríklad: biskupský palác v Nitre, mohylu M.R. Štefánika na Bradle, Dóm sv. Martina v Bratislave.

SalarjungIIIb.jpgSalarjungiii.jpg

Mír Júsuf Ali Chán alias Salar Džang III.


Naváb Háfiz Muhammad HamídulláhPo odchode Salar Džanga III. sa uskutočnila aj lekárom Ansárím avizovaná návšteva. 20. júna 1934 dorazila do Piešťan Jeho Výsosť Sikandar Sault Iftichár al-Mulk, Hádží Naváb Háfiz Muhammad Hamídulláh, ktorý vládol štátu Bhópál s rozlohou 17 000 km² s asi 700 000 obyvateľmi. Mal deväťčlenný sprievod, v ktorom nechýbal ani lekár Ansárí. Navába slávnostne privítalo celé vedenie kúpeľov. Knieža so sprievodom bol ubytovaný v najluxusnejšom hoteli Thermia Palace.

Návšteve venovali svoju pozornosť aj mnohí predstavitelia mestskej a štátnej správy. Maharadža pristúpil k liečebnému pobytu so všetkou vážnosťou, a okrem liečebných procedúr sa zúčastňoval aj mnohých športových a spoločenských podujatí, ktoré boli vtedy pre piešťanské kúpele typické. Prebral dokonca patronát nad tenisovým turnajom a ukázal sa aj ako vynikajúci tanečník na niekoľkých tanečných zábavách organizovaným vedením kúpeľov.

Piešťany sa počas jeho pobytu stali dokonca miestom stretnutia až dvoch indických monarchov. Navába totižto navštívila indická maharáni Indira Devi - regentka štátu Cooch-Behar, ktorá sa v tom čase liečila v Karlových Varoch. Naváb z Bhópálu vyjadril pred odchodom obrovskú všeobecnú spokojnosť s pobytom a avizoval, že sa do Piešťan ešte vráti. Svoj sľub splnil už 1. júla 1937, keď do kúpeľného mesta zavítal s jedenásťčlenným sprievodom z Londýna, kde sa zúčastnil slávnostnej korunovácie nového anglického kráľa Juraja VI..

 

Nawab_hmidulla_khan.jpgmaharadza.jpg

Naváb Hamídulláh a indická maharáni Indira Devi - regentka štátu Cooch-Behar

Vedenie kúpeľov dokázalo tieto významné návštevy efektívne využiť na reklamu kúpeľov a na šírenie ich dobrého mena. Dokazoval to aj fakt, že v roku 1937 navštívili Piešťany ešte dvaja maharadžovia. Koncom júla to bol bohatý maharadža Naréndra Šáh Sahib Bahádur, knieža horského štátu Tehri-Garhwal. Docestoval s početným sprievodom a vo svojich 39 rokoch si prišiel liečiť reumu. Okrem toho však tiež prejavil veľký záujem o históriu a tradície Slovenska a navštíveného regiónu.

Po jeho odchode dorazil do kúpeľov maharadža z ďalekého exotického Burdwanu (Bardhaman), ktorého celé meno znelo : Jeho Výsosť Sir Bidžaj Čánd Mahtab Bahádur. Na prekvapenie všetkých, tento slávny panovník neprišiel v kolóne luxusných automobilov a so sprievodom. Docestoval normálnym vlakom z Viedne, iba v sprievode syna a osobnej sekretárky. Jeho celodenná činnosť spočívala v kúpeľnej liečbe a na rozdiel od svojich predchodcov, nejavil veľký záujem o spoločenské dianie. Zato jeho 22 ročný syn využíval možnosti zábavy aj za svojho otca. Bol vraj miláčikom piešťanských dám, pričom záujem o mladého princa rástol po rozšírení klebiet, že si vraj v Európe hľadá nevestu.

Aj tento maharadža bol s pobytom a liečebnými postupmi spokojný. Ako iní pred ním, aj on vyjadroval odhodlanie sa do kúpeľov ešte niekedy vrátiť. V tom čase však asi nikto nemohol tušiť, že išlo v podstate o poslednú maharadžovskú návštevu. Kontinuitu týchto, aj pre štát prospešných návštev, ukončili dynamické medzinárodno-politické zmeny a na maharadžov sa akosi zabudlo.

 

 

 

Zdroje:

Pre tento článok som informácie čerpal hlavne z knihy Maharadžovia v Piešťanoch. Vzhľadom na to, že autor knihy je aj mojim osobným priateľom pracujúcim v Balneologickom múzeu v Piešťanoch, mal som možnosť vidieť aj originálne artefakty, ktoré sa s týmito návštevami maharadžov spájajú.

http://www.pic.piestany.sk/prakticke-info/piestany-a-okolie/knihy-a-brozury/maharadzovia-v-piestanskych-kupeloch/

http://www.piestanskydennik.sk/rubriky/historia/historia/99-vyrocie-otvorenia-thermie-palace-a-kupelov-irma-5-7190/

http://www.thermiapalace.sk/sk/historia/vyznamni-hostia-thermie-palace

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?