reklama

Rytmus a iní, kuriozity volebných kortešačiek

Každý má právo vyjadrovať svoje názory, dokonca aj tie politické. Túto demokratickú vymoženosť nie je možné upierať ani ľuďom, ktorí by radšej mali pomlčať, aby sme sa okrem pochybovania nad ich umeleckými kvalitami, nemuseli aj ironicky usmievať na ich občianskych a politických postojoch. O otvorenej podpore politikov a politických strán, ľuďmi z umeleckej brandže si už dlho myslím svoje. Je jedno, či je podpora vyjadrená modrým alebo červeným. Jednoducho som toho názoru, že kultúrna obec by si mala zachovávať určitý odstup od tej politickej, a skôr by mala nastavovať pravdivé zrkadlo, a nie snovať pavučiny, založené na prospechu a barterových obchodoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Každý umelec by mal svoj politický názor vyjadriť vo volebnej miestnosti ako každý iný občan, a nemal by sa premeniť na púťovú atrakciu volebných kortešačiek politických strán. Ak sa pre verejnú podporu politikov rozhodne, určite profesionálne riskuje. Politici parazitujúci na jeho popularite jednoducho zdevalvujú jeho predchádzajúcu tvorbu, a to minimálne u nevoličov danej politickej strany , alebo u časti kritickejšieho publika. Objatie hudobníka s politikom môže byť „smrteľné".

Donedávna som si myslel, že takéto prospechárske bratríčkovanie sa hudobníkov s politikmi sa týka len interpretov, ktorých fanúšikovská základňa vyrástla z kožených búnd a mastných ofín. Pokiaľ v autokratických politikoch nevideli správnych chlapov a záchrancov Slovenska, bol som dokonca ich rozhodnutie ochotný pochopiť, nie však odpustiť. Chápal som, že kulturáky sa už ťažšie vypredávajú, hudobník (umelec) tiež musí z niečoho žiť. Samozrejme, že netreba zabúdať ani na to, že každý autor potrebuje napĺňať aj svoju túžbu po úspechu a potlesku. Možno aj preto v nepriaznivých obdobiach svojej kariéry skĺzne ku krajnému pragmatizmu aj umelec, ktorý dovtedy holdoval nezávislosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paradoxné však je, že k takýmto krokom sa uchyľujú aj interpreti, ktorí sa zrodili v čase internetu, mp3-ojek a youtube. Teda do sveta, kde sú možnosti sebaprezentovania skoro neobmedzené. Komické je, že tak robia aj tí, ktorí patria ku akejsi slovenskej hip-hopovej generácii a prezentujú štýl, ktorý je momentálne na Slovensku stále na výslní, čo dokazuje aj fakt, že populárnymi sa stali aj autori iba s naozaj štipkou kreativity. Tomuto žánru sa síce nedá uprieť jeho politicko-sociálno kritická podstata, no na Slovensku sa práve s týmto prvkom hip-hopu a rapu narába veľmi naivne, neuvážene a často aj neúprimne. Ak sa tak deje tesne pred voľbami, tak za tým treba ešte hľadať aj politický marketing.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred pár dňami tak urobil, laickej verejnosti možno až tak nie veľmi známy, bratislavský raper DNA. Jeho výplod okrem toho, že je naivný, je aj výrazne pomýlený, pretože je naozaj detinské na jednej strane kritizovať sociálne pomery a druhým dychom vyjadrovať podporu politickej strane 99%. Teda subjektu, o ktorom snáď už aj tatranské svište vedia, že sa jedná viac o firmu so silným finančným zázemím, ako politickú stranu.

Na politicky ladený marketing však v tomto predvolebnom čase vsadil aj sám „Fenomén" Rytmus, ktorý na sociálnej sieti Facebook vyjadril podporu ďalšiemu pofidérnemu politickému zoskupeniu „Právo a spravodlivosť", ktoré si ešte mimo parlamentu osvojilo nie celkom férové spôsoby predvolebnej súťaže. Raper však nezostal len pri jednom statuse na sociálnej sieti, ale podobne ako DNA, natočil naozaj prízemnú skladbu, ktorá je na facebookových stránkach „Právo a spravodlivosť" prezentovaná ako akási stranícka hymna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Rytmus naozaj nemá vrodenú schopnosť tvoriť príťažlivé a zmysluplné texty a už vôbec nie o veciach, o ktorých nemá ani šajnu. Som presvedčený, že do tejto kategórie spadá aj politicko-spoločenský rozhľad. Je to možno pochopiteľné, pretože pri toľkých úspešných komerčných aktivitách a zháňaní luxusných tovarov, si človek naozaj nemusí veľa vecí všimnúť, presne tak, ako si niekedy v roku 1989 nič nevšimli ani jeho najnovší ľavicoví fanúšikovia.

Obrázok blogu

Myslím si, že Rytmus má na slovenskú politiku asi taký názor, ako väčšina insitných krčmových „politológov", a tak aj jeho aktuálny pokus o vyjadrenie sa, neskryje zámer zarobiť a zviditeľniť sa na gorilích časoch. Uvedomujem si, že týmto článkom tomuto jeho marketingu priamo napomáham, tento fakt by však mala prevážiť akási potreba poukázať na to, že raper (a nielen on) na celej situácii veľmi lacno parazituje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

foto a video: zdroj internet

foto perex: www.kalerab.sk

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu