Mimočítankový štúrovec píše Slovákom

Autor: Jozef Kuric | 21.2.2012 o 12:05 | (upravené 21.2.2012 o 12:48) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  931x

Pred pár dňami objavil umelecký stolár Miloš Palouš pri reštaurovaní starého písacieho stola, v tajnej zásuvke súkromnú korešpondenciu Jozefa Kvetoslava Ružolícova z Pukanca. Jozef Kvetoslav Ružolícov bol štúrovec telom aj dušou. Hlavnými príčinami toho, že upadol do zabudnutia boli jeho osobné a politické spory so samotným Ľudovítom Štúrom. Narodil sa v rodine evanjelického farára, ako 12. dieťa v poradí. Napriek tomu, že sa nedostal do učebníc, je známe (nie však potvrdené), že tiež študoval na Evanjelickom lýceu v Bratislave, zúčastnil sa aj pamätného protestného odchodu štúrovcov z Prešporku do Levoče, a aj slávneho výstupu na Devín, po ktorom sa však dostal do úplnej nemilosti samotného Štúra. Príčinou Štúrovho hnevu bolo vraj to, že Ružolícov si robil žarty z jeho novozvoleného mena Velislav.

Bol veľkým obdivovateľom Julesa Verna, čo bol tiež ďalší kameň sváru medzi ním a Štúrom, ktorý Ružolícova vinil z fantazírovania, namiesto reálneho národnobuditeľského boja. Ružolícov bol známy aj tým, že do slovenského jazyka chcel zaviesť slová pomenovávajúce veci a javy, ktoré v skutočnosti ešte neexistovali. Na doske jeho stola sa tak našli kružidlom vyryté také pojmy ako: mikrovlnka, emancipácia, pisoár, brainwashing, digitálky, manažment, prokrastinácia a kombinačky.

old-house.jpg

V tomto dome sa pokojne mohol narodiť Jozef Kvetoslav Ružolícov

Týchto pár slov sú skutočnými a skoro aj jedinými artefaktmi jeho úchvatnej práce, pretože okrem ešte jedného nikdy neuverejneného otvoreného listu adresovaného Slovákom, sa nič iné z jeho tvorby nezachovalo. Ružolícov podobne ako jeho súputník Janko Kráľ, svoju tvorbu kompletne spálil. Urobil tak v záchvate hnevu po tom, čo mu jeho intelektuálni priatelia a spolužiaci neverili, že prvý živý tvor, ktorý uvidí Zem z kozmu bude pes, že víno sa raz bude dať piť aj z papierovej škatule, a že USA budú mať raz prezidenta tmavej pleti.

Je záhadou, prečo v ohni neskončil aj jeho pracovný stôl, ktorý skrýval aj predmetný, nikdy nezverejnený list. Napriek tomu, že Ružolícov bol so Štúrom v osobnom spore a v liste Štúra dokonca nepriamo spomína v negatívnych súvislostiach, text je napísaný vo verzii štúrovskej spisovnej slovenčiny. Je zaujímavé, že sa tento text objavuje tesne pred voľbami, ale to je asi pre slovenskú politickú realitu príznačné.

Po konzultácii s nálezcom a vlastníkom stola v jednej osobe, ktorý je zároveň predsedom OZ Mimočítankoví Štúrovci a aj priamym potomkom J. K. Ružolícova, uverejňujem tento odkaz z minulosti v plnom znení.

 

Drahje Slovenki, braťja Slováci a rodáci

Možno to buďe až o 150 rokou a vo vašich ďejinách sa objaví ešťe mnoho víznamních osmičák, ale ja verím, že dospejeťe k vlastnej štátnosťi. Verím vo vás, že buďeťe schopní takto naplňiť odkaz našich meruosmich rokou.

Naprák tomu, vás však chcem upozorňiť na ruozňe úskalá, ktorje bi vás mohli zvjesť zo správnej cesti. A preto vás žjadam, vihíbajťe sa mesjaňizmu, ktorí bohužjal poznačiu aj naše hnuťje. Vihíbajťe sa vjere v silních vodcou a ňepodljehajťe idolom, pretože opojenosť mocou takíchto ďejaťelou vás priveďe len do marazmu a národnej záhubi. Pametajťe na starje Slovenskje príslovja „Čo z peknej miski, keď je prázdna" alebo aj „Ňje každí musí mať velkú hlavu". Pomáhajťe aj tím, ktorí podlahnú čaru a medovím slubom vodcou. Presvjedčajťe ich, otvárajťe im karpinamí populizmu zalepeňje oči a napomáhajťe im zo zblúďenej cesti.

Ňetúžťe po mamoňe a dohládajťe na to, abi tento moloch ňeovládou aj vašich ďejaťelou, pretože zamestnávať misel vlastnimí vreckamí, odvádza človeka od spravodlivosťi a službi krajiňe. Počúvajťe slová Vašich politikou vždi s otvorenou mislou a dávajťe dobrí pozor na každje slovo a grafi, ktorje vileťja z ich úst a aktovák . Uvedomťe, že oňi tu musja biť vždi pre Vás, a preto ak buďeťe mať pocit, že si vašu duoveru ňezaslúžja, dajťe im to vždi nahlas najavo.

Ňeňechajťe Vaše srdcja zaťemňiť spomjenkamí na ňeprávosťi a príkorja z dávnej minulosťi, hoci bi Vám ich predkladau aj veselí a muštom opojení buďiťel na dožinkovích slávnosťjach. Držťe sa radšej slov uhorskjeho krála Šťefana ""Unius linguae uniusque moris regnum imbecille et fragile est".

Verím, že keď buďeťe mať možnosť rozhodnúť sa, Váš víber buďe správni. Inšpiraťívni človek Jules Verne raz povedau: „Všetko, čo si volakdo dokáže predstaviť, muože volakdo uskutočňiť".

Nach Vás teda sprevádza sila

Jozef Kvetoslav Ružolícov.

 

Upozorňujem čitateľov, že v tomto článku nebolo ublížené ani jednému štúrovcovi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?