Mestské sídlisko - vhodné miesto pre život?

Autor: Jozef Kuric | 1.3.2012 o 18:41 | (upravené 1.3.2012 o 19:20) Karma článku: 13,34 | Prečítané:  1112x

Sídlisko podobné mnohým iným na Slovensku. Lacno vyzerajúce paneláky, skrývajúce však byty s vysokou trhovou hodnotou, ktorá zohľadňuje dôležitosť a funkcie mesta. Napriek tomu je toto miesto niečím výnimočné. Dávno stratilo šedosť a uniformitu socialistického urbanizmu. Už pár rokov vyniká svojou otvorenosťou, slobodou a nezvyčajnou formou samoskrášlovania. K tomuto fenoménu prispievajú samotní obyvatelia, s výraznou podporou mesta. Zo strany mesta sa jedná o efektívnu a novátorskú formu podpory, ktorá je postavená na nevšímavosti. Čaro tohto urbánneho priestoru sa naplno odhalí vždy takto na jar, keď sa roztopia posledné zimné snehy a jarná tráva ešte nestihne zakryť všetky atribúty jedinečnosti.

Čo toto miesto pre svojich obyvateľov a aj návštevníkov vlastne ponúka?

Tak v prvom rade treba spomenúť, že nepôsobí priaznivo a blahodárne iba na človeka. Naozaj poskytuje množstvo priestoru aj pre život jeho najvernejšieho štvornohého priateľa. Dokazuje to fakt, že týchto domácich miláčikov je tu naozaj neúrekom. V niektorých rodinách dokonca prevyšujú aj počet ľudských členov. Psíkovia sa po sídlisku môžu pohybovať bez obmedzení a pokojne aj bez obojku. Majitelia im poskytujú naozaj skoro absolútnu slobodu, dokonca aj v prípade ich najzákladnejších potrieb.

h.jpg

Tomuto javu výrazne napomáhajú aj strážcovia poriadku, ktorí tieto miesta ani nenavštevujú, aby tak zbytočne nerušili malých aj veľkých chlpáčov pri tvorbe produktov prirodzenej látkovej výmeny.

trus.jpg

Absolútna sloboda konania je však poskytovaná aj samotným obyvateľom, dokonca aj tým, ktorí trpia rôznymi neduhmi. Konzumácia lahodných opojných mokov v plastových fľašiach, často už ráno dotvára kolorit tohto miesta. Toto sídlisko je výrazne naklonené aj fajčiarom, ktorí môžu beztrestne zamorovať nielen vzduch, ale aj "trávnaté" plochy.

spaky.jpg

Samozrejme, že obytná zóna už dlhodobo flexibilne reaguje aj na rozvoj automobilizmu. Nie je nič výnimočné, že trojčlenná rodina vlastní aj tri motorové vozidlá. Každý vlastník bytu môže pokojne parkovať priamo pred svojim vchodom. Pre tieto potreby vzniklo množstvo nových parkovacích plôch a stále pribúdajú ďalšie.

parkovanie.jpg

Nemožno zabudnúť ani na mladé rodiny s deťmi. V tejto konkrétnej lokalite sa podarilo vhodne skĺbiť obrovský dopyt po priestoroch, ktoré sú primárne určené na detskú hru a voľnočasové aktivity, s dôležitým atribútom bezpečnosti, ktorý je na takéto priestory kladený.

hojdacky1.jpg

Pravdepodobnosť úrazov bola znížená na minimum. Tento výsledok bol dosiahnutý hlavne nefunkčnosťou jednotlivých zariadení a celkovou úpravou hracích priestorov.

Jednoducho povedané: „Obmedz detskú hru, zamedzíš úrazom!".

hojdacka.jpg

Je potrebné povedať, že k týmto úspechom opäť výrazne napomáha aj mesto, napríklad aj tým, že väčšinu pieskovísk premenilo z prevenčných dôvodov na záhony.

pieskoviska.jpg

V neposlednom rade treba spomenúť aj množstvo kuriozít, ktoré robia toto miesto naozaj výnimočným.

Sú to napríklad živé pamätníky nedávnej technicko-komunikačnej histórie.

budka.jpg

Ďalej skoro celoročná vianočná výzdoba.

2012-03-01-15-35-20.jpg

stromcek.jpg

V neposlednom rade aj sociálne zariadenia skoro na každom kroku.

wc.jpg

Na záver chcem ako občan tohto zázračného sídliska poďakovať vedeniu mesta Nitra a jeho strážcom poriadku. Chcem im vyjadriť úprimnú vďaku za to, že svojou pasivitou výrazne napomáhajú k opisovaným javom a robia tak túto lokalitu zaujímavou a stále viac nevhodnejšou pre normálny a zdravý život.

PS: Poďakovanie patrí aj "Dobrovoľnému sídliskovému okrášľovaciemu spolku, Nitra - Čermáň".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?