O mentálnych a iných skratkách

Autor: Jozef Kuric | 21.3.2012 o 13:03 | Karma článku: 8,60 | Prečítané:  734x

Nemám rád skratky. Síce skracujú cesty, môžu byť však aj riskantné, alebo nemusia nikam viesť. Dokazuje to fakt, že nie je ničím výnimočným, vidieť napríklad stopy topánok v čerstvom betónovom chodníku, alebo dámu v slušivom kostýme, v zablatených lodičkách. Aj média prinášajú správy o úrazoch a stratách na životoch, ktorých príčinou bolo to, že niekto si zvolil vlastnú cestu na zostup napríklad z horského hrebeňa a dostatočne včas si neuvedomil, že sa rozhodol nesprávne.

Príčinou skracovania je vždy snaha dostať sa niekam rýchlejšie, alebo dospieť k niečo omnoho skôr, ako je zdravé a prirodzené. Niekto sa chce rýchlo dostať k peniazom, iný chce mať okamžite svalnaté telo a niekto chce byť úspešným už po absolvovaní troch semestrov právnickej fakulty ešte na väčšej periférii, ako je Bratislava.

Vytváranie skratiek je možno jednou z našich typických národných čŕt. Pretože naozaj si s obľubou často skracujeme cestu, od vyšliapavania nových cestičiek v mestských parkoch, až po politicko-dejinné skratky. Niekedy mám pocit, že mnohí by sme si radi skrátili cestu, hoci aj cez mínové pole.

Tak sme sa aj v minulosti snažili dostať rýchlejšou cestou k vlastnej štátnosti, hoci aj spájaním sa s hmatateľným zlom a ani inými slepými skratkami smerujúcich k svetlejším zajtrajškom, sme si vôbec nepomohli. Dokonca často ešte aj dnes blúdime po našich historických skratkách a z topánok si s ťažkosťami odstraňujeme hnedú zapáchajúcu hmotu, ktorá sa nám v minulosti prilepila na podrážky.

Je to prosto tak. Ľudia sú nepoučiteľní. Aj nedávne dni ma presvedčili, že mnohí sa často vydávajú po mentálnych skratkách, obchádzajúc pritom rozum. Dobrým priestorom na pozorovanie tohto javu sú sociálne siete. Pred ostatnými parlamentnými voľbami som si myslel, že najhoršími dôkazmi obchádzania intelektu budú: hľadanie indiánskych mien, fackovanie goríl a šírenie strašidelných a nenávistných hoaxov. Prekvapivo som však zistil, že svet mentálnych skratiek je omnoho skratkovitejší.

A tak mnohí, nezmierení z výsledkami volieb, fňukali a vyhrážali sa emigráciou. Iní volali po obmedzení politických práv, pričom by ich bez rozpakov odobrali aj vlastnej starej matke, ktorej hendikepom je iba jej vek a osem ľudových. A do toho všetkého sa ešte zjavil aj virtuálny lynč podpaľačov slovenského kultúrneho dedičstva. No a čo, že mnohí z rozvášneného facebookového davu predtým ani netušili, kde sa tento historický skvost nachádza.

Veď znalosť nemajú ani o iných slovenských hradoch, pretože minulosť ich nezaujíma a do kopca k starým akropolám, sa aj napriek skratke kráča ťažko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?