Česko Slovensko hľadá superorloj

Autor: Jozef Kuric | 19.4.2012 o 15:17 | (upravené 19.4.2012 o 19:10) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1450x

Orloje sú vlastne mechanické hodiny, ktoré nemerajú len čas, ale ukazujú divákovi - pozorovateľovi aj polohu niektorých nebeských telies na oblohe, podľa aktuálneho astronomického času. Sú predchodcami moderných planetárií a na prelome stredoveku a novoveku boli dôkazom ľudského umu a zručnosti, súborom znalostí z matematiky, astronómie a mechaniky. Skutočných orlojov nie je na území bývalého Česko-Slovenska až tak veľa. Môžeme si ich dokonca predstaviť skoro všetky, teda aspoň tie, ktoré sú hodné pomenovania orloj. Mne osobne sa zatiaľ podarilo vidieť naživo len tri, a to Staroměstský v Prahe, heliocentrický v Olomouci a ten slovenský v Starej Bystrici.

1. Pražský orloj

zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Prague_Astronomical_Clock_animated_slow.gif

Staroměstský orloj alebo aj Pražský orloj sú stredoveké astronomické hodiny, umiestnené na južnej strane Staroměstskej radnice v Prahe. Prvá písomná zmienka o tomto českom kultúrnom poklade je datovaná do roku 1410, aj keď samotný orloj je vlastne nádhernou a dokonalou nadstavbou vežových hodín, ktoré sa v dobových dokumentoch spomínajú už od roku 1402. Práve tieto hodiny sa stali základom pre budúci orloj. Autorstvo je pripisované hodinárovi Mikulášovi z Kadaně, aj keď súčasnú podobu získal časostroj prostredníctvom mnohých rekonštrukcií. Najväčšou bola zatiaľ tá po druhej svetovej vojne, keď bol orloj tak výrazne poškodený, že sa dokonca uvažovalo o výmene orloja za moderný hodinový stroj.

Paradoxne bol orloj ešte v horšej situácii v 18. storočí, keď bol naozaj v kritickom stave a dokonca strácal aj záujem divákov a obyvateľov Prahy. Pražský magistrát dokonca uvažoval o jeho predaji do starého železa. O jeho záchranu sa zaslúžil český vlastenec a meteorológ Antonín Strnad, ktorý vnímal jeho vysokú historickú a kultúrnu hodnotu a možno práve jeho úsilie zachránilo orloj pre ďalšie generácie.

Orloj2.jpg

A oplatilo sa, pretože Staroměstský orloj je pravdepodobne najlepšie zachovaný stredoveký orloj na svete vôbec, zapísaný aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zároveň je jedným z najnavštevovanejších a najznámejších turistických objektov Prahy.

Orloj1.jpg

 

2. Heliocentrický orloj v Olomouci

Druhý obrovský orloj sa nachádza na radničnej budove v Olomouci. Je to jediný heliocentrický orloj v Česku. Podľa ústnej tradície bol orloj postavený medzi rokmi 1419-1422, aj keď podľa niektorých archívnych výskumov bol priestor radnice pre potreby orloja upravený až v roku 1474. Každopádne samotný pôvod orloja je zahalený tajomstvom, pretože prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1519. Podobne ako jeho súputník v Prahe, aj tento orloj prešiel mnohými rekonštrukciami, na ktorých sa podpisovala nielen doba, ale aj rukopis majstrov, hodinárov a reštaurátorov.

olomouc1.jpg

Nemenili sa len figúry, ale aj samotný vzhľad a dokonca aj zvonkohry. Počas svojej existencie tak pútal divákov pohyblivými bábkami v podobe sv. Václava, sv. Juraja s drakom, Troch kráľov, Adama a Evy a aj Rudolfa II. V 16. storočí dokonca urážala olomouckých katolíkov „luteránska" hudba, ktorá sprevádzala pohyb figúr a orloja. Po vzniku prvej ČSR bol vzhľad orloja mierne počeštený, no najväčšiu a radikálnu úpravu zasadili historickej pamiatke socialistickí funkcionári po druhej svetovej vojne.

olomouc2.jpg

Vojna orloj veľmi poškodila, a preto v roku 1947 začali rekonštrukčné práce podľa návrhu protežovaného umelca Karla Svolinského. Pôvodný hodinový stroj bol síce zachovaný, ale výzdoba sa niesla kompletne v duchu socializmu a budovania komunizmu. Svätcov, biblické postavy a kráľa, tak nahradili príslušníci proletariátu a pracujúcej inteligencie, ako napr. mäsiar, robotník, mliekarka, kopáč, chemik atď. Našťastie astroláb stále ukazuje časomerné a astronomické údaje, aj keď svojho času vraj kalendár u päty orloja vraj pripomínal aj dátum narodenia J. V. Stalina.

olomoucpred.JPGolomoucpo.JPG

 

3. Starobystrický orloj

Jediný skutočný orloj u nás, je hodinový stroj umiestnený vlastne do najväčšej drevenej sochy na Slovensku. Kompozícia má vraj predstavovať Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, a potom prepracovaný do výkresovej dokumentácie.
Vo výklenkoch orloja je umiestnených 6 bronzových plastík, ktoré sú podobizňou Pribinu, Svätopluka, Bernoláka, Štúra, Štefánika a Hlinku.

bystrica3.JPG

Tieto skulptúry dopĺňajú pohyblivé drevené sochy svätcov, ktorých pôsobenie sa viaže na územie Slovenska. Samozrejme, že orloj má okrem tejto bohatej figurálnej výzdoby aj to, čo ho v skutočností robí orlojom, a to tzv. astroláb (teda ciferník s astronomickými údajmi, dokonca presne navrhnutými pre zemepisnú polohu Starej Bystrice). Starobystrický astroláb ukazuje polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu. Orloj v Starej Bystrici ako jediný na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

bystrica1.JPG

 

bystrica2.JPG

Ďalšie orloje (neorloje)

Priznám sa, že orloje spomenuté v tejto časti článku som naživo nikdy nevidel, a je diskutabilné, či vôbec spĺňajú atribúty orloja. Všetky sa nachádzajú na území Česka a viac ako meračom času a astrolábom, zaujmú skôr nezvyčajným príbehom vzniku, motívom figúr a vzhľadom.

4. Orloj v Kryštofově Údolí

krystof.jpg

5. Rozprávkový ostravský orloj

ostrava.JPG

 

6. Brněnský orloj falického tvaru

brno.jpg

 

 

Hlasujte v diskusii :-)

 

 


 

Zdroje:

Malina Jakub, Staroměstský orloj, Praha 2005

Kohout, J. - Vančura, J.: Praha 19. a 20. století, Technické proměny, Praha 1986

http://www.orloj.eu/cs/hypoteza.htm

http://cestovani.idnes.cz/unikatni-orloj-v-cesku-misto-svatych-proletari-f5m-/igcechy.aspx?c=A060202_092126_igcechy_tom

http://cs.wikipedia.org/wiki/Starom%C4%9Bstsk%C3%BD_orloj

http://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouck%C3%BD_orloj

http://www.starabystrica.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=204&Itemid=70

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?