Česko Slovensko hľadá superorloj

Autor: Jozef Kuric | 19.4.2012 o 15:17 | (upravené 19.4.2012 o 19:10) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1394x

Orloje sú vlastne mechanické hodiny, ktoré nemerajú len čas, ale ukazujú divákovi - pozorovateľovi aj polohu niektorých nebeských telies na oblohe, podľa aktuálneho astronomického času. Sú predchodcami moderných planetárií a na prelome stredoveku a novoveku boli dôkazom ľudského umu a zručnosti, súborom znalostí z matematiky, astronómie a mechaniky. Skutočných orlojov nie je na území bývalého Česko-Slovenska až tak veľa. Môžeme si ich dokonca predstaviť skoro všetky, teda aspoň tie, ktoré sú hodné pomenovania orloj. Mne osobne sa zatiaľ podarilo vidieť naživo len tri, a to Staroměstský v Prahe, heliocentrický v Olomouci a ten slovenský v Starej Bystrici.

1. Pražský orloj

zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Prague_Astronomical_Clock_animated_slow.gif

Staroměstský orloj alebo aj Pražský orloj sú stredoveké astronomické hodiny, umiestnené na južnej strane Staroměstskej radnice v Prahe. Prvá písomná zmienka o tomto českom kultúrnom poklade je datovaná do roku 1410, aj keď samotný orloj je vlastne nádhernou a dokonalou nadstavbou vežových hodín, ktoré sa v dobových dokumentoch spomínajú už od roku 1402. Práve tieto hodiny sa stali základom pre budúci orloj. Autorstvo je pripisované hodinárovi Mikulášovi z Kadaně, aj keď súčasnú podobu získal časostroj prostredníctvom mnohých rekonštrukcií. Najväčšou bola zatiaľ tá po druhej svetovej vojne, keď bol orloj tak výrazne poškodený, že sa dokonca uvažovalo o výmene orloja za moderný hodinový stroj.

Paradoxne bol orloj ešte v horšej situácii v 18. storočí, keď bol naozaj v kritickom stave a dokonca strácal aj záujem divákov a obyvateľov Prahy. Pražský magistrát dokonca uvažoval o jeho predaji do starého železa. O jeho záchranu sa zaslúžil český vlastenec a meteorológ Antonín Strnad, ktorý vnímal jeho vysokú historickú a kultúrnu hodnotu a možno práve jeho úsilie zachránilo orloj pre ďalšie generácie.

Orloj2.jpg

A oplatilo sa, pretože Staroměstský orloj je pravdepodobne najlepšie zachovaný stredoveký orloj na svete vôbec, zapísaný aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zároveň je jedným z najnavštevovanejších a najznámejších turistických objektov Prahy.

Orloj1.jpg

 

2. Heliocentrický orloj v Olomouci

Druhý obrovský orloj sa nachádza na radničnej budove v Olomouci. Je to jediný heliocentrický orloj v Česku. Podľa ústnej tradície bol orloj postavený medzi rokmi 1419-1422, aj keď podľa niektorých archívnych výskumov bol priestor radnice pre potreby orloja upravený až v roku 1474. Každopádne samotný pôvod orloja je zahalený tajomstvom, pretože prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1519. Podobne ako jeho súputník v Prahe, aj tento orloj prešiel mnohými rekonštrukciami, na ktorých sa podpisovala nielen doba, ale aj rukopis majstrov, hodinárov a reštaurátorov.

olomouc1.jpg

Nemenili sa len figúry, ale aj samotný vzhľad a dokonca aj zvonkohry. Počas svojej existencie tak pútal divákov pohyblivými bábkami v podobe sv. Václava, sv. Juraja s drakom, Troch kráľov, Adama a Evy a aj Rudolfa II. V 16. storočí dokonca urážala olomouckých katolíkov „luteránska" hudba, ktorá sprevádzala pohyb figúr a orloja. Po vzniku prvej ČSR bol vzhľad orloja mierne počeštený, no najväčšiu a radikálnu úpravu zasadili historickej pamiatke socialistickí funkcionári po druhej svetovej vojne.

olomouc2.jpg

Vojna orloj veľmi poškodila, a preto v roku 1947 začali rekonštrukčné práce podľa návrhu protežovaného umelca Karla Svolinského. Pôvodný hodinový stroj bol síce zachovaný, ale výzdoba sa niesla kompletne v duchu socializmu a budovania komunizmu. Svätcov, biblické postavy a kráľa, tak nahradili príslušníci proletariátu a pracujúcej inteligencie, ako napr. mäsiar, robotník, mliekarka, kopáč, chemik atď. Našťastie astroláb stále ukazuje časomerné a astronomické údaje, aj keď svojho času vraj kalendár u päty orloja vraj pripomínal aj dátum narodenia J. V. Stalina.

olomoucpred.JPGolomoucpo.JPG

 

3. Starobystrický orloj

Jediný skutočný orloj u nás, je hodinový stroj umiestnený vlastne do najväčšej drevenej sochy na Slovensku. Kompozícia má vraj predstavovať Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, a potom prepracovaný do výkresovej dokumentácie.
Vo výklenkoch orloja je umiestnených 6 bronzových plastík, ktoré sú podobizňou Pribinu, Svätopluka, Bernoláka, Štúra, Štefánika a Hlinku.

bystrica3.JPG

Tieto skulptúry dopĺňajú pohyblivé drevené sochy svätcov, ktorých pôsobenie sa viaže na územie Slovenska. Samozrejme, že orloj má okrem tejto bohatej figurálnej výzdoby aj to, čo ho v skutočností robí orlojom, a to tzv. astroláb (teda ciferník s astronomickými údajmi, dokonca presne navrhnutými pre zemepisnú polohu Starej Bystrice). Starobystrický astroláb ukazuje polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu. Orloj v Starej Bystrici ako jediný na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

bystrica1.JPG

 

bystrica2.JPG

Ďalšie orloje (neorloje)

Priznám sa, že orloje spomenuté v tejto časti článku som naživo nikdy nevidel, a je diskutabilné, či vôbec spĺňajú atribúty orloja. Všetky sa nachádzajú na území Česka a viac ako meračom času a astrolábom, zaujmú skôr nezvyčajným príbehom vzniku, motívom figúr a vzhľadom.

4. Orloj v Kryštofově Údolí

krystof.jpg

5. Rozprávkový ostravský orloj

ostrava.JPG

 

6. Brněnský orloj falického tvaru

brno.jpg

 

 

Hlasujte v diskusii :-)

 

 


 

Zdroje:

Malina Jakub, Staroměstský orloj, Praha 2005

Kohout, J. - Vančura, J.: Praha 19. a 20. století, Technické proměny, Praha 1986

http://www.orloj.eu/cs/hypoteza.htm

http://cestovani.idnes.cz/unikatni-orloj-v-cesku-misto-svatych-proletari-f5m-/igcechy.aspx?c=A060202_092126_igcechy_tom

http://cs.wikipedia.org/wiki/Starom%C4%9Bstsk%C3%BD_orloj

http://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouck%C3%BD_orloj

http://www.starabystrica.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=204&Itemid=70

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?