Otvorený list autorom všetkých otvorených listov

Autor: Jozef Kuric | 26.6.2012 o 9:28 | (upravené 26.6.2012 o 9:37) Karma článku: 7,93 | Prečítané:  840x

My, dobrovoľne nedobrovoľní alebo nedobrovoľne dobrovoľní čitatelia otvorených listov sme si stihli všimnúť, že v tejto krajine akosi pribudlo otvorených listov. Tento jav je určite výsledkom hromadenia celospoločenských problémov a možno legitímnych frustrácií odosielateľov, ale aj tak si myslíme, že je toho akosi zbytočne veľa. Nemáme to zatiaľ štatisticky podložené, ale nadobúdame pocit, že tých otvorených dopisov začína byť viac, ako tých zatvorených, zalepených, ofrankovaných a adresovaných konkrétnym a kompetentným adresátom. A tak si tu s rôznou frekvenciou poletuje krížom-krážom, z východu na západ a späť, množstvo otvorených listov, ktoré v skutočnosti čítame len my, signatári tohto listu, používatelia internetu, sociálnych sieti a čitatelia blogov.

Chápeme, že autori volia tento typ korešpondencie z pragmatických dôvodov, s cieľom osloviť čo najväčšie publikum, no zdá sa nám, že konečným výsledkom je fakt, že si list prečíta len anonymný dav a kompetentní aj tak strčia hlavu do piesku alebo ho dokonca neúmyselne odignorujú, pretože ich počítačová a internetová gramotnosť má iba tesný náskok pred reprezentatívnym používateľom, ktorý je presvedčený, že vyhľadávač Google slúži na dorozumievanie sa medzi účastníkmi internetu.

Často je tak jediným výsledkom takýchto aktivít iba rozvírenie prachu vo virtuálnom priestore, zbytočná polarizácia čitateľskej verejnosti, navodzovanie negatívnych emócii, strata aj posledných ilúzií, prosto nadobúdanie poznania, že táto krajina je v ešte väčších s******h, ako sme si všetci pôvodne mysleli.

Každý aj ten načítanejší a najzdieľanejší otvorený list sa tak v podstate stane iba malou internetovou senzáciou, ktorá trvá maximálne tri dni, kým ju samozrejme nerozčerí ďalší otvorený list, paradoxne skoncipovaný často niekým, koho sa ten úplne pôvodný ani netýkal. Vtedy tento otvorený pisateľský maratón nadobúda úplne komický rozmer a začína sa podobať na obskúrne šírenie reťazových hoaxov, na spôsob čínskej modlitby šťastia, v zmysle neodpíšeš - zomrieš!

My, signatári tohto možno tiež zbytočného otvoreného apelu si preto myslíme, že ak chcú autori otvorených listov skutočne niečo zmeniť alebo upozorniť na negatívne javy, mali by byť vo svojich požiadavkách, názoroch a upozorneniach skutočne adresní. Mali by koncipovať texty vždy bez prílišných emócií, radšej s chladnou hlavou, jasne a zrozumiteľne formulovať ciele (čo a či vôbec chcú svojim listom niečo dosiahnuť a zmeniť).

Nebolo by na škodu takýto list aj skutočne odoslať kompetentným v podobe legitímnej neanonymnej sťažnosti alebo konštruktívnych návrhov riešení. Nemal by tak prevážiť iba motív sebaprezentácie, pričom si uvedomujeme, že táto naša požiadavka je mierne nemiestna, pretože aj jeden zo signatárov tohto pamfletu sám v minulosti napísal jeden "adresný" a vôbec nič neriešiaci otvorený list.

 

S pozdravom zatvárači otvorených listov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?