Pastierskym listom proti nevkusu

Autor: Jozef Kuric | 21.9.2012 o 9:31 | Karma článku: 17,80 | Prečítané:  4546x

Na začiatku bez mučenia priznávam, že vlastním televízor, aj ho pravidelne zapínam a mám od neho aj diaľkový ovládač. Sledujem televízne vysielanie mnohých televíznych staníc, s výnimkou tých, ktoré v poslednom čase dostávajú nálepku „hnus pošliapavajúci ľudskú dôstojnosť". Napriek tomu som v obraze, a to som prosím pekne nikdy nebol ministrom kultúry. K predmetnému zisteniu totižto obyčajnému divákovi stačí používať už spomínaný diaľkový ovládač a sem-tam so sebazaprením zhliadnuť reklamnú upútavku.

Potvrdzujem, že je to skutočne hnus a tiež si myslím, že s tým treba niečo robiť. Samozrejme, že nevolám po cenzúre a neupieram ani nikomu právo pozerať čo chce. No takisto si uplatňujem svoje právo vyjadriť svoj názor na to, ako sa dve najdominantnejšie slovenské televízie za relatívne krátky čas svojej existencie dopracovali miestami až za hranice vkusu. Vyjadriť sa k nevhodnému televíznemu obsahu, je podľa mňa prirodzené presne tak, ako keď sa súdny človek musí ohradiť voči exibicionistovi na detskom ihrisku.

Som presvedčený, že priestor na akúsi prevýchovu televízií tu stále je. Chce to len trocha verejného tlaku, keďže prepínanie a ignorovanie zrejme nepomáha, a na píplemetrového diváka sa jednoducho nedá spoľahnúť, pretože často je sám len metamorfózou návštevníkov panoptík a potulných cirkusov minulosti.

Celkom preto kvitujem, keď sa z času na čas ozve aj niekto z kultúrneho a aj politického Olympu, hoci sa jedná možno o politika, ktorého stranícki priatelia a aj voliči sa na predmetnom úpadku spolupodieľajú. Na druhej strane jeho hlas môže byť predsa len zvučnejší, ako výlevy nasrdeného a na sociálnych sieťach ufrflaného televízneho diváka.

Je teraz otázne, kto sa k podobným iniciatívam pridá? Pre mňa z nie celkom jasných dôvodov oslovil minister ako prvú cirkev, resp. Konferenciu biskupov Slovenska. Podľa mňa argument tradíciou, už v tejto dobe neobstojí. Ako môžu biskupi ovplyvniť verejnú mienku týkajúcu sa úrovne televíznych programov? Pastierskym listom? Veď aj ich najangažovanejšie, často politické vyjadrenia adresované veriacim sa za ostané voľby a roky výrazne líšili od predstáv kléru. Však aj mnohé minulé pokusy cirkvi prehovoriť do duše veriacich sa minuli účinkom. Často ešte nedozneli ani posledné slová biskupského listu venovaného napríklad Pokémonom, a už najšťastnejší z miništrantov v sakristii vymenil dvoch Bulbasaurov za jedného Pikachua.

Nebolo by prirodzenejšie, aby minister vyzval na participáciu skôr kultúrne autority z umeleckej obce? Nebolo by načase, aby sa aj rešpektovaní umelci a populárne osobnosti s aspoň zbytkom vkusu verejne vyjadrovali ku kvalite televíznych programov? Čo keby sa aj slovenskí herci, odskakujúci do televíznych štúdií z dosiek, ktoré znamenajú svet, pridali k podobnej iniciatíve, nenechajúc sa uchlácholiť tvrdením televíznych manažmentov, že sa podieľajú na pôvodnej televíznej tvorbe? Nie je vlastne nevkusné už to, že často dostávajú horší vysielací priestor ako Martinka z Turca a jej podobné „hviezdy"?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?