Ústavní ničitelia

Autor: Jozef Kuric | 31.10.2012 o 10:55 | (upravené 31.10.2012 o 12:45) Karma článku: 16,25 | Prečítané:  1378x

Ostatné rokovania v poslaneckej snemovni museli mnohých presvedčiť, že náš zákonodárny zbor má skutočne ďaleko od ideálneho parlamentu. Mnohí z jeho osadenstva sa jednoducho reálnymi politikmi nikdy nestanú, hoci si o sebe myslia, že sa nimi stali už keď si kúpili svoj prvý parlamentný oblek. Podľahli pocitu, že sú fantastickí, neskutočne výreční, prospešní, erudovaní, a že o vedení dialógu by mohli čo-to poučiť aj samotného Sokrata. Je to však len veľký sebaklam.

Mnohí totižto podľahli klamlivej predstave, že dokážu urobiť niečo pre ľudí, ale ich hlavným vnútorným motívom aj tak naďalej zostáva vzbudenie závisti u bývalých spolužiakov a zisk čestnej „zemianskej" lavice v obecnom kostole. Legislatívna činnosť mnohých sa tak razom premení iba na falošné tliachanie, mlátenie prázdnej slamy, urážky, vyslovovanie súdov, tvorenie bonmotov, ktoré sa v parlamentných priestoroch nazývajú politickým názorom. Vraj obhajujú pravé (a aj ľavé) hodnoty, no v skutočnosti sa len uchyľujú k populizmu a demagógii, ktoré podfarbujú lacným pozérstvom a infantilnou teatrálnosťou.

Ťažko však povedať, či ešte horšími nie sú tí, ktorí v parlamentných laviciach pasívne mlčia a obdivne sledujú svojich výrečnejších narcistických kolegov. Aj oni tvrdia, že sa neskutočne narobili pre blaho občana, a odmietajú si priznať, že čítanie bulvárnych plátkov počas rokovania a olizovanie displejov štýlových tabletov k pracovnej náplni poslanca skutočne nepatria. Je preto desivé, že aj títo „pracanti" si v duchu odvodzujú slovo „poslanec" od pojmu „poslanie", prehliadajúc fakt, že v skutočnosti sú iba do počtu, a že poslanecké kluby si ich chovajú iba na obsluhovanie hlasovacích zariadení, čo je však v konečnom dôsledku zase len do počtu.

Vraj sú všetci do jedného, výreční a aj tí mĺkvi, vzdelaní a kompetentní. No áno a presne táto ďalšia zblúdená utkvelá predstava, žijúca v hlavách mnohých politikov, k tomuto parlamentnému marazmu výdatne prispieva. Disponovať akademickým titulom získaným na nejakom elokovanom pracovisku druhotriednej univerzity, by sa vzdelaním ani nemalo nazývať. Vzdelanie skutočne nie je len o počte titulov a to adekvátne sa naozaj ťažko získava po sobotách, popri rodinnom podnikaní, sedení v dozorných radách a predstavenstvách, po nočných recepciách, kortešačkách a lopotnom obsluhovaní hlasovacích zariadení na detašovanom pracovisku, ktorému sa už medzi radovými občanmi začína hovoriť ako o chránenej dielni. Z rýchlokvasených magistrov sociálnej práce a práva sa rozhľadený/á intelektuál/ka a politik/čka stane naozaj ťažko a skutočne k tomu nijako neprispeje ani dokonalá znalosť diela Rosamunde Pilcherovej a Dana Browna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?