MacGyver v detskej izbe

Autor: Jozef Kuric | 2.12.2012 o 14:46 | (upravené 2.12.2012 o 14:57) Karma článku: 9,68 | Prečítané:  2557x

Tento určite poznáte: Viete čo to znamená, keď z ôsmeho poschodia padá skrutka a na zem dopadne kombajn? Že na siedmom býva MacGyver. Práve meno tohto akčného a vynaliezavého seriálového hrdinu mi napadlo ako prvé, keď som sa prvýkrát stretol so stavebnicou Makedo. Je to originálna, skoro až minimalistická hračka - stavebnica, ktorá využíva unikátny spojovací systém spojok a pántov, pričom stavebným materiálom je vlastne domáci odpad (papier, škatule, obaly od mlieka a vajíčok, plastové fľaše, papierové a plastové poháre od nápojov, viečka, textil, staré CD atď.). Jej veľkým prínosom je aj to, že sa môže stať rodinnou hračkou, pričom na svoje si prídu hlavne otcovia, čo potvrdzujem na základe vlastných skúseností.

Ja našťastie patrím ku generácii, ktorá má skúsenosti so stavebnicami Merkur alebo Lego, no zároveň som zažil aj adrenalínové pílenie a zatĺkanie klincov, stavanie bunkrov z dreva a kartónov, lepenie papierových a plastových modelov, výrobu drevených mečov a papierových brnení, teda skoro všetko, čím sa dal v nedávnej minulosti vypĺňať čas nie len doma, ale aj v školách.

Stavebnica Makedo tieto dve skúsenosti akoby spojila. Zachováva si pritom primárnu funkciu skladačky, no zároveň je tmeliacim prvkom medzi stavebnicou typu Lego a domácim „kutilstvom". Z každého dieťaťa sa tak bez ohľadu na pohlavie, môže stať v detskej izbe domáci majster, ktorý môže aj to čo sa javí ako domáci odpad, premeniť na hračku alebo nový predmet podľa vlastných predstáv.

makedo0.jpg

foto: makedo.sk

Natíska sa však otázka. Majú ešte dnešné deti potrebu niečo tvoriť, zapájať vlastnú fantáziu, kreativitu a overovať si svoje manuálne zručnosti? Pesimista by povedal, že načo aj, keď stačí zájsť do hračkárstva a kúpiť si hotovú vec, alebo stačí len niečo prepnúť, prípadne trikrát kliknúť počítačovou myšou. Ja však tvrdím, že až také zlé to nie je. Prirodzenú ľudskú vlastnosť - pretvárať a tvoriť, má v sebe každé dieťa, len mu treba poskytnúť priestor a ono potom okolie prekvapí aj svojími manuálnymi zručnosťami. Tým priestorom je samotná hra a určitá dávka slobody. Prostriedkom k takejto slobodnej hre sa môže stať aj skaldačka Makedo, čo opäť potvrdzujem aj na základe osobnej skúsenosti.

Makedo som objavil cez facebook a jedno balenie som si okamžite zadovážil, mysliac pritom hlavne na moje dve deti.

makedo1_res.jpg

Balenie „Tvorivosť bez hraníc" obsahuje nástroje a konektory na opakované použitie, ktoré môžete skutočne opakovane spájať a rozpájať, vraj až miliónkrát, čo som však zatiaľ nemal možnosť overiť.

makedo.jpg

Po vysypaní obsahu balenia sme sa s dcérami rozhodli, že zužitkujeme papierový odpad, ktorý sme pôvodne odkladali pre potreby školského zberu papiera.

makedo2_res.jpg

Po krátkej burze nápadov padlo rozhodnutie, že naším prvým výtvorom bude niečo medzi operačným strojom Wall-E a robotom z filmu Číslo 5 žije.

P9160138_res.jpg

Keď v našej domácnosti pribudli nové kartónové obaly, vytvorili sme ešte okrídlenú príšeru požierajúcu bábiky.

makedo3_res.jpg

Praktickosť tejto kreatívnej hračky je aj v tom, že keď sa s každým výtvorom deti dostatočne vyhrajú, celé dielo sa jednoducho rozoberie a použitý materiál pretransformovaný do detskej hračky sa môže znova recyklovať alebo jednoducho odovzdať do zberu papiera. Ekologické a environmentálne hľadisko stavebnice Makedo, tak ničím nezaostáva za jej originalitou a praktickosťou. Výrobca dokonca uvádza, že jeho výrobky sú dodávané s nulovou uhlíkovou stopou, a že všetky tlačené a obalové materiály sú vyrobené zo 100% recyklovaného papiera.

galeria_makedo.jpg

foto: makedo.sk


Na tomto mieste sa hodí ešte jeden vtip.

Príde Janko za MacGyverom a hovorí mu:
- Hej Mac, urob mi auto, ale taký poriadny športiak.
A MacGyver mu na to povie:
- Podaj mi jednu škatuľu od topánok.

Vynaliezavosť MacGyvera bola pre mnohých divákov nerealistická, aj preto vznikalo na jeho adresu mnoho vtipov. Veď kto by už dokázal z jednej škatule od topánok zostrojiť športové auto. Mať však takých škatúľ 20 a k tomu Makedo, to by už bola iná pesnička.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?