Adoptuj si nás, modli sa a pracuj

Autor: Jozef Kuric | 4.1.2013 o 12:03 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  1501x

Bernard zo Sieny vraj povedal „Ak sa srdce nemodlí, potom sa jazyk márne namáha". Áno, mohol som si vybrať aj úplne iný citát z toho množstva, ktoré pojednávajú o modlitbe, ale práve tento momentálne asi najviac vystihuje môj postoj k aktuálnej modlitbovej kampani Adoptuj si politika, ktorú zastrešuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. Myslím si, že je minimálne nedôstojné zneužívať modlitbu, tento vysoko intímny prejav duše, na takéto nízke ciele, ako je modlitba za jednotlivých politikov, hoci signatári výzvy práve celonárodné modlenie nazývajú postojom, v ktorom sa má odrážať zodpovednosť za túto krajinu a za jej budúcnosť. Napriek mojej teologickej nevzdelanosti som presvedčený, že mechanické odriekanie formuliek má ďaleko od kresťanského rozhovoru s transcendenciou a v kombinácii s bezhlavými klikaniami počítačových myší, sa z toho stáva dokonca predpeklie.

Ak má byť spoločné modlenie sa postojom, tak v tejto krajine sme ešte skutočne dostatočne nevyvetrali puch 19. storočia, pričom sa obávam, že niektorí nemajú upratané ešte ani po feudálnom stredoveku. Veď ako ináč chápať výzvu, ktorá akoby a priori vychádzala z tézy, že politici sú naši páni, majúci moc nad našimi životmi? Je to len rukolapný dôkaz, že mnohým ešte stále trčí z topánok nevoľnícka slama a od motta „Ora et labora" sa ďaleko neposunuli, čo je spolu s faktom, že za touto výzvou stojí kresťanská mládež, ešte smutnejšie konštatovanie. Táto akože kampaň má skutočne veľmi ďaleko od prejavu aktívneho postoja, skôr to pripomína obyčajný poddansko-plebejský komplex kombinovaný pasívnym mesianizmom, čo už môže byť dokonca celkom slušná psychiatrická diagnóza.

Moje tvrdenie v podstate dokazuje aj jeden biblický citát, ktorý má na webovom sídle predmetného projektu pôsobiť motivujúco. „Predovšetkým teda žiadam, aby sa konali prosby, modlitby a orodovania a vzdávali sa vďaky za všetkých ľudí, za kráľov i za všetkých, čo sú na vyšších miestach, aby sme mohli žiť tichým a pokojným životom vo všetkej nábožnosti a mravnej čistote." (1Tim 2,1-2)

Otázkou okrem iného je aj to, či je vhodné plytvať „vrúcnymi" modlitbami na celú plejádu politikov, ktorých mená pre istotu ani nevyslovím, pretože sú stelesnením zla ako Lord Voldemort. Žiadať od veriacich nadbytočné prosby k Bohu a mrhať ich na mnohých politikov, ktorí permanentne, dlhodobo a bez výčitiek svedomia porušujú minimálne 5 prikázaní Desatora (česť výnimkám), je podľa mňa dokonca v rozpore s kresťanskými zásadami. Nie je farizejské a zbytočné žiadať od Boha silu a požehnanie pre ľudí, ktorí nás dlhodobo okrádajú a za blížnych považujú iba svojich mecenášov, sponzorov a privatizérov?

Alebo takto. Nie je detinské siahať po iracionálnych nadprirodzených riešeniach, keď stále existuje možnosť racionálneho a hlavne aktívneho občianskeho postoja a vzdoru? Nemali by sme sa skôr aktívnejšie a nahlas zaujímať o veci verejné, namiesto utiekania sa k pasívnemu a tichému modleniu? Mali by sme sa viac pýtať, upozorňovať, dohliadať a kontrolovať, nie adorovať modlitbami a už vôbec nie adoptovať, pretože v prípade zákonodárnych a výkonných orgánov skutočne nejde o útulky alebo chránené dielne.

Chápem, Kristus kázal o odpúšťaní, láske a milosrdenstve, ale zároveň bol sám aj symbolom revolty a spoločenského aktivizmu. Kritizoval bigotnosť a hlásal otvorenosť . Pranieroval konanie farizejov, bol síce mierny, často pôsobil pokojne, ale vedel sa aj rozhnevať, kupci a peňazomenci v hlavnom Jeruzalemskom chráme by vedeli rozprávať. Apropo o ľuďoch určujúcich zákony a pravidlá v jeho dobe si myslel aj toto: „Ako učil, hovoril: Varujte sa zákonníkov, ktorí radi chodia v dlhých rúchach, túžia po pozdravoch na uliciach, po prvých stoliciach v synagógach a popredných miestach na hostinách. Vyjedajú domy vdov a naoko sa dlho modlia. Takých postihne prísnejší súd" (Mk 12:38,39,40).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?