Podobnosť čisto náhodná?

Autor: Jozef Kuric | 26.5.2013 o 18:08 | (upravené 26.5.2013 o 18:50) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  1273x

Môžeme hrdinsky tvrdiť, že reklamy na nás nepôsobia, no sú prípady, keď nás naše podvedomie prinúti, aby sme sa nad ich obsahom alebo posolstvom zamysleli. Niežeby z reklám vytekala nejaká udivujúca filozofia alebo inšpirácia, príčinou zamyslenia je obyčajná marketingová lesť. Môže za to podprahová rovina niektorých reklám, keď mozog zaznamenáva podnety, ktoré vlastne ani nie sú primárnym odkazom reklamy.

Tvorcovia reklám však tvrdia, že nič také nekalé ako podprahovosť v reklamách neexistuje. Vraj si to len dotknutý adresát reklám namýšľa, že je to vždy len výsledok bujnej fantázie príjemcu, ba až akousi konšpiračnou teóriou, ktorú po celom svete spriadajú brániaci sa potenciálni spotrebitelia. Vnímavý človek však vie svoje. Podprahové reklamy existujú a sú mnohokrát kvôli účinnosti prešpikované sexuálnymi motívmi. Prečo práve sex? Z prostého dôvodu. Ľudia na celom svete často riešia vlastnú a aj sexualitu iných, no a reklamní mágovia a kreatívci preto vedia, že sex a dvojzmyselný sexuálny vtip predá aj kefír.

Slovenský reklamný trh má však svoje špecifiká. Slováci za posledné roky neriešia nič iné len politiku, čomu je prispôsobená aj podprahová reklama. Na spolitizovanom Slovensku prosto najlepšie predáva politika. Preto reklamní tvorcovia a grafici často nachádzajú inšpiráciu na politickej scéne. V reklamách sa objavujú rôzne animované postavičky, ktorých vzhľad je nápadne podobný politicky exponovaným osobám.

Vzhľadom na to, že toto tvrdenie je zatiaľ iba v rovine neoverenej hypotézy, predložené dôkazy samozrejme nesú označenie - „podobnosť čisto náhodná". Keďže zatiaľ mi nie je známe ani skutočné posolstvo takejto reklamy, k identifikácii reklamnej predlohy poslúžia iba kľúčové slová a pre istotu aj smajlík :-).

Príklad č.1

Kľúčové slová: bača, vlajka, tank, divadlo, parlament, hnoj, krčma, hlina

postova.jpg

 

Príklad č.2

Kľúčové slová: November 1989, kachličkovanie, predseda, NR SR, EHMK 2013

baumax.jpg

 

Príklad č.3

Kľúčové slová: raňajky, termostat, SMS, prokurátor, sasanka, drž balónik, čože je to päťdesiatka

drzbalonik.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?