Misia TEDx

Autor: Jozef Kuric | 30.6.2013 o 19:17 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  525x

Inšpirácia je v živote človeka často zdrojom konania a tvorivosti. Tvorivosti nie len umeleckej, ale aj tej sociálnej. Teda môže byť impulzom pri riešení medziľudských vzťahov alebo pri akomkoľvek prosociálnom konaní. Podnetom môžu byť obyčajné veci, knihy, hudba, myšlienky, problémy, teda vlastne všetko to, za čím stojí človek. Vo svojom učiteľskom povolaní vždy dúfam, že okrem vzdelávania, som snáď počas kariéry pozitívne inšpiroval svojich žiakov. Aby som však mohol inšpirovať, sám musím byť inšpirovaný, najlepšie často a kvalitne.

Odkedy som sa aktívnejšie začal pohybovať na sociálnych sieťach, často som bol bombardovaný pozitívnymi konštatovaniami na adresu jedného podnetného podujatia. Keďže za kladnými vyjadreniami boli moji priatelia alebo inak inšpiratívni ľudia, rozhodol som sa navštíviť tohtoročnú konferenciu TEDx v Bratislave.

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia". V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet.

Na konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju 18-minútovú reč. Na konferenciách TED už vystúpili aj Roger Ebert, Sheryl Sandberg, Bill Gates, Elizabeth Gilbert, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Brian Greene, Isabel Allende a bývalý premiér Veľkej Británie Gordon Brown. Teda inšpiratívni ľudia z rôznych sfér spoločnosti, od kultúry, cez vedu až po biznis.

V duchu tohto formátu vznikol aj TEDx, ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa na národnej alebo lokálnej úrovni, s cieľom podnietiť k diskusii menšie skupiny. Na tohtoročnom bratislavskom podujatí vystúpi podľa aktuálneho programu 21 pre mňa známych, menej známych až úplne neznámych mien, z rôznych záujmových a profesijných oblastí.

Pre tých, ktorí sa nemôžu tejto akcie zúčastniť naživo v Bratislave, organizátori dokonca pripravili možnosť živého premietanie, ktoré sa môže uskutočniť prakticky kdekoľvek a k posúvaniu „myšlienok hodných šírenia" sa môže pridať ktokoľvek. Na malú konferenciu, online spojenou s „materskou loďou" sa tak môže premeniť ktorákoľvek obývačka, kaviareň alebo mestská knižnica.

Neviem, či ide o zámer usporiadateľov, že sa konferencia bude konať 5. júla 2013, teda v deň, keď minimálne establišment bude pompézne oslavovať 1150. výročia príchodu byzantských vierozvestcov na naše územie. Ak je to však len zhoda náhod, tak tento záverečný konštrukt vznikol čisto z môjho prílišného navnadenia sa na očakávané podujatie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?