Úžasná cesta Barnabyho Brocketa aj okolo Slovenska

Autor: Jozef Kuric | 11.7.2013 o 9:34 | Karma článku: 5,96 | Prečítané:  1130x

Barnaby Brocket sa narodil ako tretie dieťa manželom Alistairovi a Eleanor Brocketovcom. Prišiel na svet v piatok o polnoci a svoju matku pri pôrode potrápil asi trikrát viac, ako jeho predchádzajúci dvaja súrodenci. Čas a priebeh pôrodu by nebol ničím nezvyčajným, pokiaľ by sa Branaby narodil inej matke a do inej rodiny. Brocketovci však boli úplne iní, boli totižto až priveľmi normálni a odsudzovali každú abnormalitu. Nikdy nevytŕčali z davu, žili si svoj úplne normálny stredostavovský život, v malom normálnom domčeku na predmestí Sydney.

barnaby.jpegManželia si boli vlastne súdení, aj by sa dalo povedať, že sa mali radi, keby si náhodný pozorovateľ mohol niekedy všimnúť ich vzájomné prejavy láskyplných citov. V ich prípade by sa však nikdy nič podobné nestalo, pretože manželia Brocketovci boli presvedčení, že každé verejné vyjadrovanie vzájomných citov sú iba zbytočným vzbudzovaním pozornosti, vybočujúcim z normálnosti.

Tak a do takejto absolútne normálnej rodiny sa narodil Barnaby Brocket, ktorý normálny síce bol, až na to, že už od narodenia sa odmietal podriadiť najzákladnejšiemu zákonu fyziky, teda gravitácii. V záujme lásky voči rodičom by sa tohto hendikepu veľmi rád vzdal, nebolo to však v jeho silách presne tak, ako keď niekto iný nedokáže zmeniť to, že sa narodil ako modrooký blondiak, s nohami začínajúcimi niekde pod zadkom a končiacimi až na pevnej zemi.

Barnabyho vznášanie sa bolo pre normálnych Brocketovcov takou veľkou traumou, že sa rozhodli tejto záťaže zbaviť. Každý kto chodil aspoň chvíľu do normálnej školy vie, že ak sa k vznášaniu náchylný objekt zbaví záťaže, vznesie sa k oblakom. To sa stalo aj Barnabymu. Krkavčí čin jeho matky bol však začiatkom jeho úžasnej cesty okolo sveta. Nebola to len púť po nových krajinách, ale aj cesta po svete inakosti. Barnaby stretáva niekoľko „iných" ľudí, ktorí sa tiež stali obeťami rozšíreného názoru, „že ak niekoho verzia normálnosti nie je rovnaká ako verzia niekoho iného, tak s tým niekým pravdepodobne niečo nie je v poriadku". Áno až takáto krkolomná môže byť definícia nenormálnosti (inakosti).

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta je nádherná kniha o inakosti, tolerancii a o tom, čo je vlastne (ne)normálne. Je síce určená deťom vo vekovej kategórii 8+, ale naozaj by bolo prospešnejšie, keby ju dobrovoľne čítali aj dospelí a rodičia, napríklad aj v rámci spoločného večerného čítania s deťmi. Kniha má totižto ešte jeden výchovný rozmer, orientujúci sa skôr na rodičov ako na deti. Autor poukazuje na to, že rodič prehnane volajúci po normálnosti, môže byť pokojne produktom tlaku ambícií vlastných rodičov, ktorí si prostredníctvom vlastných detí chceli naplniť vlastné nesplnené sny.

Brocketov úžasný knižný príbeh by sa však mohol stať aj akousi povinnou literatúrou samoterapie pre ľudí s rôznymi predsudkami a intolerantnými postojmi. V tomto prípade sa však samozrejme predpokladá, že čitateľ disponuje aspoň priemernou schopnosťou vnímať metaforické odkazy a skoro odkryté inotaje, pretože namiesto knižných postáv a postavičiek z celého sveta, si možno pokojne predstaviť rómske dieťa z košického Luníka IX, lesbický pár z Fiľakova, vozíčkara z Petržalky, dôchodkyňu z Veľkého Medera, metalistu zo Svidníka, člena židovskej náboženskej obce z Banskej Bystrice, dievčatko s Downovým syndrómom z Ladomerskej Viesky alebo alternatívneho umelca z Vlkolínca.

 


John Boyne: Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta, Slovart, Bratislava 2013, ilustroval Oliver Jeffers, preklad: Alena Relingerová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?