reklama

Vianočné knižné tipy. Toto by som odporučil dobrým priateľom

Rok sa pomaly s rokom stretne, a preto je čas bilancovať. V roku 2014 som napísal 49 textov o 53 knihách, ktoré som mal možnosť čítať. Články nevznikali iba pre tento portál, niektoré boli prijaté s nadšením, niektoré vlažne. Z času na čas ma čitatelia týchto článkov o knihách, cez rôzne komunikačné kanály priamo požiadali o radu pri výbere kníh pre priateľov alebo blízkych. Keďže čoraz častejšie sa tak stáva aj v kruhu mojich priateľov na sociálnych sieťach, rozhodol som sa vytvoriť akýsi výber knižných tipov, ktoré by som odporučil aj dobrým priateľom. Zameral som sa hlavne na knihy, ktoré vyšli v roku 2014. Tento výber je samozrejme čisto subjektívny a orientuje sa výlučne na knihy, ktoré vyšli v slovenskom alebo českom preklade.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Beletria pre každého

Peter Pišťanek - Rukojemník (Lokomotívy v daždi)

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Slovami autora je román Rukojemník akýmsi rozšírením filmového Rukojemníka, ktorý vznikol na základe jeho textov. Film bude mať slovenskú premiéru 8. 1. 2015, no kto siahne už teraz po knihe, objaví doplnený svet postáv o rozšírené osudy a nové zážitky. Je to príbeh osemročného chlapca s reálnou skúsenosťou so životom za hraničným plotom, na slovensko-rakúskom pohraničí. Spolu s originálnou knižnou obálkou, akú som mal za ostatné roky možnosť na česko-slovenskom knižnom trhu vidieť, hodnotím román Rukojemník ako vhodnú knihu (darček) pre pamätníkov, aby nezabudli, a pre potomkov pamätníkov, aby pochopili, ako sa za plotom žilo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Orhan Pamuk - Tichý dom

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Tichý dom nie je čítaním na jeden podvečer a podstatným nie je ani tak príbeh, ako myšlienky a úvahy vložené do rozporuplných postáv. Každá postava okupuje vlastné kapitoly, prostredníctvom ktorých vytvoril Pamuk rodinnú a zároveň aj tureckú dejinnú mozaiku. Členovia rodiny sú uväznení v dichotómii medzi tradíciou – islamom a modernizmom – sekularizmom. Na rodinnom príbehu sa Pamukovi podarilo dokonale vykresliť vnútorný konflikt celej krajiny, ktorej bipolarita nie je daná len geografickou polohou (Európa - Ázia), ale aj útrobnými zápasmi západných a východných hodnôt, pričom do konfliktu vstupuje aj túžba po zachovaní vlastnej identity a integrity. Hoci sa protagonisti stretávajú v jednom dome a sú nositeľmi spoločných génov, ich svetonázorové postoje sa buď míňajú alebo sa naopak zrážajú v interkultúrnych konfliktoch. Tichý dom je preto akousi prozaickou politológiou – aktuálnou aj pre súčasnú tureckú politickú realitu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Erlend Loe - Kamióny Volvo

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Kamióny Volvo je vtipná kniha, pričom ide o voľné pokračovanie úspešného autorovho románu Doppler, ktorého hrdina sa v určitej etape svojho života dostane do vnútornej krízy. Opustí manželku, úspešnú kariéru a odsťahuje sa do lesa v blízkosti Osla. Hľadá sám seba, no nórsky les mu je zrazu malý. Lesné cestičky ho privedú do susedného Švédska. Na tomto medzištátnom stretnutí je postavená väčšia časť humorných situácií tejto, rozsahom inak malej knihy. Jej veľkosť však spočíva v niečom úplne inom, a to v humore na vlastnú adresu a aj na adresu Švédov, samozrejme.

Pavel Sanajev - Pochovajte ma za lištu

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Hlavný hrdina tohto románu sa volá Saša Saveliev. Má sedem rokov a žije v Moskve u babky a dedka. Chlapcov celý svet je prežívaním v zatuchnutom moskovskom panelákovom byte, kde ho starí rodičia držia v akejsi karanténnej izolácii, a to nielen pred vírusmi, ale aj pred láskou vlastnej matky. Chlapcov život je plný príkazov a zákazov. Stará mama v ňom pestuje strach zo studeného vzduchu, z kvapkajúceho vodovodného kohútika v pivnici, cúvajúceho chodenia, hrania sa na čerstvom vzduchu, z kolotočov a mnohých jedál. Prosto zo všetkého. Vynucuje si tak jeho lásku a sama si ukojuje chorobnú závislosť na potrebe starať sa o niekoho. Veľmi silná kniha a hoci z nej vanie smútok ruskej duše, je to skôr taká tragikomédia, resp. smiech cez slzy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Joël Dicker - Pravda o afére Harryho Queberta

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Príbeh sa točí okolo Harryho Queberta, ktorý je rešpektovaným americkým spisovateľom a profesorom literatúry. Jedného dňa však na jeho pozemku objavia telesné pozostatky mladého dievčaťa, ktoré sa záhadne stratilo pred tridsiatimi rokmi. Tento nález spôsobili v malom meste Aurora zdesenie, ako keď sa v inom známom zaspatom mestečku Twin Peaks našlo mŕtve telo Laury Palmerovej. Na povrch vyjdú nové skutočnosti a tajomstvá, ktoré dávajú príbehu nielen mysteriózny rozmer, ale aj ďalšiu podobnosť s iným literárnym príbehom prerozprávaným v Nabokovovej Lolite. Mladému autorovi sa podarilo vytvoriť príbeh, ktorý má niekoľko časových rovín, poprepájaných s niekoľkými postavami, prežívajúcich v jednotiacom príbehu svoju súčasnosť, no vynárajúcich sa aj v jeho minulosti. Napriek tejto rozvrstvenosti sa rozprávanie dynamicky zaplieta, čitateľa drží v napätí až do posledných stránok, pričom pointa je opäť viacrozmerná. Okrem detektívneho príbehu sa celou knihou nesú úvahy o literatúre a tvorivom písaní, takže táto kniha môže byť výborným receptom pre každého, kto plánuje napísať úspešný román.

Leslye Waltonová - Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavenderové

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Ak ste ochutnali magický realizmu juhoamerických autorov a chceli by ste objaviť nejakú čerstvú krv s podobným rukopisom, tak Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavenderové, by mohla byť tá správna voľba. Aspoň na mňa táto kniha zavanula dychom magického realizmu, a hoci je primárne určená skôr tínedžerkam (ženám), z čítania som vôbec nemal pocit, že by som bol z dobrého pocitu diskvalifikovaný. Ava Lavanderová je dievča s krídlami a ako vo všetkých príbehoch o inakosti, je jej životný osud metaforou o tom, ako sa „my“ a „oni“ bojíme seba navzájom. Téma možno veľakrát literárne spracovaná, no v tomto prípade veľmi originálne uchopená.

Detektívka a krimi

Jørn Lier Horst - Jaskynnú muž

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Jørn Lier Horst ma už druhýkrát presvedčil (v slovenskom preklade vyšla jeho kniha Poľovné psy), že dokáže príbeh vystavať precízne a napínavo, pričom sa vyhýba žánrovým klišé. Je mu vlastná dôkladná profilácia postáv a psychológia zločinu. Obidve hlavné postavy (inšpektorovi William Wisting a jeho dcéra žurnalistka Line) disponujú vynikajúcim pozorovacím talentom, a tak sa ich vyšetrovanie stáva reťazou logických postupov. Pútavosť príbehu však zvyšujú aj slepé uličky vo vyšetrovaní, čím dej nadobúda punc uveriteľnosti. Všetko to začína mŕtvolou 61 ročného muža, ktorý žil sám a nikto si celé štyri mesiace nevšimol, že zomrel, a že jeho mumifikované telo hľadí už tretinu kalendárneho roka na Discovery Channel.

Juraj Červenák – Krv prvorodených

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Po úspešnom banskoštiavnickom prípade (Mŕtvy na Pekelnom vrchu), kapitán Joachim Stein – rytier zo Striebornej skaly a hrdina protitureckých vojen, Matej Barbarič – bývalý notár kráľovského mesta Banská Štiavnica, a kaprál Bohdan Jaroš – syn staromestského pražského kata, vstupujú do hriešneho mesta pražského, aby vyriešili záhadu okolo tajomných únosov a vrážd prvorodených detí významných pražských hodnostárov. Mŕtve telá detí boli navyše znetvorené symbolmi kabaly a pohodené v blízkosti židovského geta. Mystické znaky na koži obetí dávajú príbehu príchuť mysterióznosti a vedú stredovekých detektívov k okultistom zo židovského geta. Detektívny príbeh je unikátne vsadený do historických reálií a čitateľovi sa pred očami neotvárajú iba uličky a zákutia historickej Prahy, ale aj skutočné dejinné kapitoly, poznačené náboženskými spormi medzi katolíkmi a protestantmi, a neprehľadnou spleťou intríg nielen na cisárskom dvore, ale aj medzi ďalšími politickým hráčmi. Atmosféru dotvárajú aj realisticky pôsobiace kulisy, opisy prostredia, dobovej módy, zbraní a gastronómie. Podľa mňa najlepšia slovenská detektívka tohto roka, ktorú môžu pokojne čítať aj násťročné deti, ako ilustračný text k dejinám neskorého stredoveku. Moja recenzia tu.

Jo Nesbø – Syn

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Nesbø uzavrel sériu so svojráznym policajtom, ktorého pozná už mnoho slovenských fanúšikov severskej krimi. Harry Hole bol síce sebadeštruktívny hrdina, no na najnovšieho aktéra Nesbøvho románu nemá. Sonny je feťák a väzeň, ktorý sedí za zločiny, ktoré nespáchal. Preberaním viny iných si zabezpečuje do väznice prísun tvrdých drog, aby sa prostredníctvom nich dostával do letargie, s úmyslom zabudnúť na rodinné traumy. Slúži ostatným väzňom ako spovedník, a tak sa dostane aj k tajomstvám, ktoré poodhalia časť pravdy o jeho otcovi. Ten spáchal podľa oficiálnej vyšetrovacej verzie samovraždu, pretože neuniesol vlastnú vinu za rozsiahlu korupciu a spoluprácu s organizovaným zločinom. Syn sa rozhodne očistiť meno svojho otca a rozhodne sa utiecť z väzenia. Stáva sa z neho pomstiteľ a samozvaný vykonávateľ spravodlivosti. Autor od tohto momentu rozohráva krvavý temný thriller, v ktorom všetkom dokonale funguje a zapadá do seba. Nesbø sa prostredníctvom tohto románu vraj vyrovnáva aj s temnejšou minulosťou vlastného otca, ktorý bojoval po boku nacistov na východnom fronte. Zároveň si neodpúšťa ani kritiku na výrazný socialno-demokratický charakter nórskej politiky a aj neduhy sympatizantov tejto politickej doktríny, ktorí napriek deklarovanej solidarite, žijú v prepychu. Hudobným soundtrackom knihy Syn je Depeche Mode, konkrétne ich album Violator, za čo má Nesbø u mňa ešte jedno bonusové plusko.

Zygmunt Miłoszewski - Zrnko pravdy

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Hlavným motívom knihy Zrnko pravdy je legenda o krvi, ktorá celé stáročia ovplyvňovala dejiny poľsko-židovských vzťahov, v ktorých sa striedali priateľstvo, koexistencia a žiaľ aj vina založená na poverách, eskalujúca až do krvavých pogromov. Legenda o krvi bola akýmsi kresťanským xenofóbnym mystériom o krvilačných Židoch, rituálne zabíjajúcich katolíkov. Toto všetko je samozrejme len kulisa pre detektívku zo súčasnosti, v ktorej bývalá hviezda varšavskej prokuratúry Teodor Szacki rieši vraždy v malom poľskom meste Sandomierz. Obete zomreli násilnou smrťou, ktorá nápadne pripomína rituálne zabitia zo starých mestských legiend. Poliaci na motívy tejto knihy natočili film, ktorý by mal mať premiéru už 9. januára 2015. V slovenčine nedávno vyšla aj prvá časť trilógie o prokurátorovi Szackom s názvom Zapletení, pracujúca s precíznou psychológiou postáv. Obidva diely trilógie boli v Poľsku ocenené ako najlepšie poľské detektívky. 

Louise Penny - Tak vchádza svetlo

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Kanadská autorka Louise Penny - päťnásobná držiteľka Agatha Award, vo svojej literárnej kariére stvorila dnes už detektívnu sériu o inšpektorovi Gamacheovi. Jej hlavný hrdina má blízko k šesťdesiatke. Je to taký milý chlapík, ktorý aj napriek svojej kriminalistickej kariére verí, že svetlo zaženie tiene, že láskavosť je silnejšia ako krutosť, a že dobro existuje aj na tých najzúfalejších miestach. Tak vchádza svetlo je veľmi zaujímavá detektívka, v ktorej sa autorka nechala inšpirovať skutočným príbehom o québeckých pätorčatách. Výborná psychologická dráma s mysterióznymi prvkami, v ktorej rozuzlenie príde až nakoniec. Čo je samozrejme najlepší atribút kvalitnej detektívky. Voľne na ňu nadväzuje novinka Dlhá cesta domov, ktorá sa dostala do koncoročného výberu najzaujímavejších kníh globálneho internetového obchodu Amazon, a po angličtine je slovenčina prvý jazyk, do ktorého bola po americkom vydaní preložená.

Biografie a autobiografie

Stefan Zweig – Svet včerajška

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Pri čítaní Zweigovej slávnej a literárne unikátnej autobiografii Svet včerajška som pocítil, aký blízky mi môže byť človek z minulosti. Zdieľal som jeho radosť a aj úzkosť z pozemského života, keď zápasí dobro so zlom, lesk s biedou, keď sa varia dejiny a ten rozporuplný pokrm chutí dnes podobne ako včera a zjavne sa tie isté chute budú lepiť na jazyk aj zajtra. Zweig skutočne namiešal mrazivý kokteil plný paralel so súčasnosťou. Presne vystihol mechanizmus tej časti agresívnej politiky, ktorá sa rodí zo strachu, keď pred pôvodne malou teroristickou (mocenskou) skupinou, ustúpi humánna, no pasívna väčšina. Dokonale vystihol dualizmus doby, v ktorej sa pokrok strieda s úpadkom (hlúposťou) a sloboda musí zápasiť o svoju prirodzenosť.

Juliet Macurová - Lož na kolesách: Pád Lancea Armstronga

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Lož na kolesách je veľmi silná kniha, ktorá okrem Armstrongového života a kariéry odhaľuje aj zákulisie vrcholovej cyklistiky a jej tienisté obdobie, poznačené dnes už preukázateľnými dopingovými škandálmi. Hoci dnes je už známe, že výkony Armstronga boli vo veľkej miere ovplyvnené dopingovou taktikou, čitateľa zarazí šírka týchto praktík. Zaujímavý jej aj komplexný obraz Armstrongovej osobnosti. Na jednej strane osobné hrdinstvo a boj so zákernou chorobou, no na druhej strane je obrovský tieň bezcharakternosti, egoizmu, arogancie, nepoctivosti a veľkého celoživotného klamstva. Z tohto životopisu však vanie aj sila človeka, ktorý zvíťazil nad zákernou chorobou.

Ilse Stahr - Tajomstvo Ale Rachmanovovej

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Kto čítal denníky ruskej emigrantky Rachmanovovej (Študenti, láska, Čeka a smrť, Manželstvá v červenej búrke, Mliekarka z Ottakringu), toho určite zaujme aj biografické dielo jej rakúskej obdivovateľky. Ilse Stahr spracovala jej pohnutý život prehľadne a priamočiaro, pričom ho precízne zasadila do historického kontextu. Rachmanovovej životopis sa tak na stránkach tejto biografie odvíja trilogicky podľa krajín, v ktorých prežila etapy svojho života (Rusko, Rakúsko, Švajčiarsko). Kniha je doplnená desiatkami fotografií a dokumentov z autorkinho súkromného archívu, nakoľko Ilse Stahr je správkyňou časti Rachmanovovej pozostalosti.

Malala Jusafzaiová, Christina Lambová - Volám sa Malala (Príbeh dievčaťa, ktoré bojovalo za vzdelávanie a ktoré postrelil Taliban)

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Malalin knižný príbeh je skutočne veľmi sugestívny a detsky autentický, aj keď v niektorých pasážach je podľa mňa značne citeľný vstup dospelej a skúsenej spoluautorky Christiny Lambovovej. Každopádne však je inšpiratívnym príbehom jednotlivca, ktorého hlas môže nielen upozorňovať a varovať, ale aj meniť a zlepšovať. Kniha sa vo svete sa stala bestsellerom a Malala v tomto roku aj nositeľkou Nobelovej ceny mieru.

Fantasy a sci-fi

Neil Gaiman - Anansiho chlapci

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Román Anansiho chlapci možno nie je Gaimanovým veľdielom, no pozornosť si zaslúži práve pre ním vytvorenú animalistickú mytológiu, vsadenú do moderného mestského prostredia. Ak čitateľ pozná Amerických bohov, Anansi mu nebude celkom neznámy. Gaimanova próza nemusí osloviť každého. Čitateľ musí byť totižto na Gaimanov fantastický svet pripravený, pretože on píše vlastne rozprávky pre dospelých. V roku 2014 vyšla v slovenskom preklade aj jeho kniha Oceán na konci ulice, čo je tiež fantasy príbeh, v ktorom sa autor dokázal unikátne vžiť do fantastických ilúzií sedemročného chlapca, ktorý sa pod vplyvom svojej predstavivosti vyrovnáva s rodinnými udalosťami, narušujúcimi v čase jeho detstva rodinnú harmóniu.

Andy Weir – Marťan

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Fiktívny príbeh astronauta, ktorý zostane celkom sám na nehostinnej planéte a vzhľadom na poškodenie komunikačného zariadenia to nemá ani ako oznámiť Zemi. Nemieni sa však vzdať a okamžite začne premýšľať, ako by sa dalo v týchto extrémnych podmienkach prežiť. Príbeh je podávaný v podobe jeho marťanského denníka, v ktorom Mark zaznamenáva všetky svoje myšlienkové postupy, pokusy, omyly a úspechy, ako aj úvahy, pocity a dokonca aj popkultúrne odkazy. Okrem toho kniha Marťan obsahuje množstvo technických detailov z oblasti fyziky, chémie, astronómie, mechaniky a aj botaniky. Každý zanietený geek určite nájde potešenie práve v týchto vedecko-technických hypotézach a riešeniach, no mňa skôr oslovila oslava umu a sily človeka. V popredí je totižto vôľa po živote, ale nielen ako akýsi základný biologický inštinkt prežitia, ale skôr ako vyšší princíp, ktorý paradoxne v záujme civilizácie núti človeka pomáhať aj druhým ľuďom.

Šport, publicistika, psychológia

David Epstein - Športový gén

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Kniha Športový gén je nabitá faktami z mnohých vedných disciplín, ktoré s fyziológiou ľudského tela a športovým výkonom súvisia. Autor David Epstein za dôkazmi putuje od rovníka až k polárnemu kruhu, v jeho knihe prehovárajú poprední vedci aj športovci, pričom mnohých športovcov a ich výkony si určite pamätá aj príležitostný fanúšik a televízny divák športových prenosov. Hlavnou myšlienkou tejto knihy je názor, že talent, genetika alebo anatómia sú v mnohých športoch rozhodujúce, a preto by mali byť tieto poznatky zohľadňované nielen v záujme výkonov, ale aj v prospech zdravotnej prevencie. Je to skutočne veľmi inšpiratívne čítanie, ktoré otvára nový pohľad na svet športu a poteší aj čitateľa, ktorý dáva pred športom prednosť vede a poznatkom o fungovaní ľudského tela alebo iba obyčajnému leňošeniu s knihou v ruke.


20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Antológia "20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła" je zbierkou 27 rôznorodých textov, ktoré tvoria jednoliatu, miestami úsmevnú, inokedy mrazivú mozaiku o konkrétnej krajine v strednej Európe. Zostavovateľ Mariusz Szczygieł (autor slávnej knihy Gottland) podľa svojich slov vybral tie „najzaujímavejšie, najkontroverznejšie a najznámejšie poľské reportáže napísané po páde komunizmu“. Niektoré akoby popisovali to, čo sme sami prežili aj my, iné sú unikátne poľské. Práve kvôli podobnosti však slovenskému čitateľovi pri čítaní hrozí, že ho postihne krátkodobé poškodenie krčnej chrbtice z toľkého súhlasného pritakávania. Fakt by som veľmi chcel, aby sa podobné reportáže, ako publicistická forma, objavovali aj v našich printových médiach. Keď sme to už nestihli za ostatných 20 rokov, mohli by sme začať mapovať to, čo práve žijeme.

Denisa Gura Doričová, Ivan Štúr - Kto chce žiť, nech sa kýve (Rozhovory Denisy Gura Doričovej so psychológom Ivanom Štúrom)

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Kniha rozhovorov predstavuje názory Ivana Štúra na výchovu, život v rodine, vzťahy medzi mužmi a ženami i rodičmi a deťmi. Vzhľadom na svoju bohatú tridsaťročnú prax klinického psychológa, má pán Štúr skutočne o čom rozprávať. Kniha nie je žiadnou veľkou učebnicou pedagogiky, ani príručkou dobrého rodičovstva a šťastného manželstva. Respondent sa vyjadruje čisto a bez zbytočného teoretického psychoterapeutického balastu. Jedna veľká jednoduchá myšlienka za všetky: "Sťažnosť na deti je maskovaná sebakritika. Keď sa sťažujem na vlastné deti, tak sa vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som s nimi žil. Ako som hovoril, netreba veľa vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Aj to je niečo prirodzené".

Dejiny

Peter Englund - Válka a naděje (Osobní příběhy z I. světové války)

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

V minulosti som čítal knihy hlavne o dejinách. V mojich osobných preferenciách prevládala historiografia o udalostiach 19. a 20. storočia. V centre môjho záujmu neboli len vojny, konflikty a politika, ale aj obyčajný život ľudí, ich spomienky a pamäti. Potom som sa začal venovať viac beletrii, lebo som mal pocit, že ju zanedbávam. Po knihách o dejinách však z času na čas siahnem tiež. Pri príležitosti storočnice od vypuknutia prvej svetovej som chcel čítať práve niečo o tejto prvej veľkej totálnej vojne svetových dejín. Zvolil som kompromis, dejiny stvorené zo spomienok 20 skutočných ľudí, ktorí s touto vojnou mali osobnú skúsenosť. Švédskemu historikovi Petrovi Englundovi sa podarilo spojiť do kompaktného celku osudy dvadsiatich rôznych ľudí, mužov aj žien, mladších aj starších, vojakov aj civilistov rôznych národností, z oboch znepriatelených táborov. Kniha je zbierkou autentických zážitkov a dá sa čítať aj s prestávkami venovanými beletrii.

Robert Harris - Dôstojník a špión

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Robert Harris si pre veľkú časť svojich úspešných kníh vybral historické pozadie (Vaterland, Archangeľsk, Enigma, Pompeje alebo Impérium). V najnovšom románe Dôstojník a špión siahol po udalostiach týkajúcich sa asi najznámejšieho justičného omylu v dejinách. Je ním tzv. Dreyfusova aféra, politický škandál vo Francúzsku z konca 19. storočia. V roku 1894 bol dôstojník francúzskeho generálneho štábu Alfred Dreyfus, na základe sfalšovaných dôkazov obvinený vojenským súdom zo špionáže pre Nemecko. Bol odsúdený za velezradu. Zbavili ho hodnosti a poslali na doživotie do vyhnanstva na Diabolský ostrov pri pobreží Guayany. Keďže Dreyfus bol židovského pôvodu, celá aféra mala rozsiahlejší dopad. Vo francúzskej spoločnosti sa zdvihla vlna antisemitizmu. Do knižného príbehu vstupuje tiež skutočný dôstojník Georges Picquart, ktorý zistí, že Dreyfus bol odsúdený na základe vykonštruovaných dôkazov. Komu je aféra z dejepisu známa, ten vie, čo je hlavným motívom knihy, treba však dodať, že Harrisovi sa beletrizácia historických udalostí podarila dokonale.

Keith Lowe - Krutý kontinent

Obrázok blogu
(zdroj: www.martinus.sk)

Tak ako ma minulý rok na niekoľko dní neskorej jesene zaujalo Snyderove Krvavé územie, tak ma v závere tohto roka do desivého úžasu priviedlo čítanie knihy Krutý kontinent. Toto historiografické dielo mapuje prvé roky po druhej svetovej vojne. Niežeby som o pomeroch a udalostiach po vojne nemal žiadne poznatky, ale v takej koncentrovanej podobe, som zatiaľ nič podobné nečítal. Keith Lowe rozdelil text do štyroch častí s názvami Dedičstvo vojny, Pomsta, Etnická čistka a Občianska vojna. Autor poukazuje na fakt, že po vojne nebol európsky kontinent iba javiskom osláv víťazstva a hrdinstva. Naopak, prináša svedectvo, že ešte pár rokov bol arénou zúfalstva, násilia, krízy morálky a etnických čistiek, pričom je až zázrakom, že sa Európa z tohto bahna dokázala vymaniť a stať sa v podstate tolerantným a prosperujúcim kontinentom. Knihu stále čítam, odhryzujem si z nej radšej v menších dávkach, pretože po tých zmapovaných zverstvách je človeku akosi ťažko. Pravda má však občas aj horkú príchuť, čo však nemôže byť prekážkou, aby sme ju nespoznali.

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu