Temné miesta nie sú na mapách, ale v ľudských dušiach

Autor: Jozef Kuric | 28.6.2015 o 19:43 | (upravené 28.6.2015 o 19:49) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  977x

Tajomná atmosféra, temné zákutia amerických miest, vidieka a ľudských duší robia z románu Temné miesta výborný thriller.

Americkú spisovateľku Gillian Flynnovú preslávil medzinárodný bestseller Stratené dievča a aj jeho neskoršia filmová adaptácia pod režisérskou taktovkou Davida Finchera. Čitatelia  preto zamerali pozornosť na jej predošlé romány, v ktorých autorka ponúka psychologické príbehy plné násilia, zločinu a temných rodinných tajomstiev.

V podstate so slovenskou kino premiérou filmu Temné miesta (Dark Places), ktorý je tiež filmovou adaptáciou jednej z jej kníh, sa v našich kníhkupectvách objavil aj slovenský preklad tejto knižnej predlohy. V názve knihy (Temné miesta) dominuje temnota a po prečítaní románu môžem vyhlásiť, že oprávnene.

Veď čo už môže byť temnejšie ako vyvraždenie skoro celej rodiny, kde obeťami masakry boli aj malé deti, nevinné dievčatká a odsúdeným za tento viacnásobný zločin bol ich vlastný pätnásťročný brat. Matkovrah, sestrovrah a k tomu všetkému možno aj satanista, metalista, prosto "psychopat na celý úväzok".

Pred istou smrťou unikla iba sestra Libby Dayová, vtedy len sedemročná. Do deja však vstupuje ako dospelá, po rokoch, zjazvená na duši a aj na tele, keďže jej počas skrývania sa v mrazivom lese tesne po vražde, odmrzlo pár prstov na nohách a rukách, ktoré jej potom museli amputovať.

Flynnovej román však nie je len temným thrillerom, je to svojím spôsobom aj silný sociálny román, prenášajúci čitateľa na stredozápad USA, do Kansasu, rovinatej krajiny s miernym klimatickým pásmom, kde sa živobytie nadobúda prácou na poľnohospodárskych poliach a farmách.  

Kríza finančných trhov však pravidelne ruinuje aj tieto idylické miesta. Farmy krachujú, rodiny chudobnejú, otcovia sa opíjajú a matky robia v zúfalstve veci, ktoré by za iných, lepších okolností, nikdy neurobili. Pijani týrajú svoje rodiny, vnášajú do detí temnotu, akoby nestačilo, že sú frustrované už len tým, že sa ocitli za hranicou americkej chudoby. Potomkovia potom nedokážu spracovať rodinnú pauperizáciu, hromadí sa v nich agresivita a otupejú aj vo vnímaní hraníc medzi dobrom a zlom.

Toto je presne to miesto, kde kazatelia nájdu poslucháčov pre svoje kázne o tom, ako za rohom striehne sám diabol, ako sa diabol s kozími krvavými očami môže zmocniť srdca človeka rovnako ľahko ako sám Ježiš. Vhodným adeptom na takéto ovládnutie zlým duchom je aj jediný syn Dayovskej rodiny, Benjamin.

Je to totižto čudácky tínedžer s dlhými ryšavými vlasmi. Otec pijan a tulák. Matka samoživiteľka, snažiaca sa pre deti zachrániť aspoň strechu nad hlavou. Mladík večne bez peňazí, v puberte v konflikte s matkou a sestrami, v škole šikanovaný a k tomu ešte aj metalista. Ako inak, v malom meste poľutovaniahodné, a tak v konečnom dôsledku, profil masového vraha na neho sedí ako vyšitý.

Knižná temnota má však ešte jeden rozmer. Sadá na temená divákov a obecenstva brutálnych vrážd, z ktorých sa časom stáva program mediálnej zábavy. Vo svojom voľnom čase sa ľudia dokonca stretávajú vo „vražedných fankluboch“. Fascinujú ich záhady, vyžívajú sa v detailoch vražedných techník, spochybňujú policajné vyšetrovanie a rozhodnutia súdov, konšpirujú alebo sú len jednoducho posadnutí vrahmi a „slávnymi“ vraždami.

Presne takýto klub osloví aj jedinú preživšiu z prípadu vraždy Dayovcov na ich farme v Kinnakee. Tajné spoločenstvo posadnuté slávnymi zločinmi z nej začne vyťahovať podrobnosti, dúfajúc, že objavia dôkaz, na základe ktorého by Benjamin (ich idol) získal slobodu. Libby zasa dúfa, že využije masakru svojej rodiny na prilepšenie, spolupracuje, necháva si platiť nielen za spomienky, ale aj za hmotné veci - suveníry, ktoré po vyvraždení rodiny zostali v jej držbe.

Po dvadsiatich piatich rokoch je však nanovo konfrontovaná so starým rodinným prípadom. Už ako dospelá rozplieta dômyselne zosnovanú zápletku celého temného prípadu. Zaoberá sa psychológiou vlastného konania a aj vinou, či nevinou vlastného brata. Flynnová je v tomto románe ako prozaička skutočne precízna, dej ma skvelú gradáciu a opisy amerického stredozápadu pôsobia verne a realisticky.

Podľa môjho názoru, román Temné miesta je veľmi dobrý thriller. Temná atmosféra, temné zákutia amerických miest, vidieka a ľudských duší, toto hodnotenie len a len podporujú. Keby knihy dokázali reprodukovať hudbu, tak by z tohto románu zneli Iron Maiden, Slayer alebo Venom. Presne tieto metalové kapely si totižto autorka vybrala ako akýsi knižný soundtrack pre americké roky osemdesiate, keď sa americkými mestami zakrádal satanizmus a niektoré vraždy mali znaky satanistických rituálov.  

Ale o tom sa už píše v úplne inej knihe s názvom Diablova žatva: satanský obetný rituál v Kinnakee v Kansase.

 

Gillian Flynn: Temné miesta, Vydavateľstvo: Tatran, 2015, Preklad: Katarína Jusková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?